„Doufám, že ještě nějaká finále přijdou," nesmutnila Karolína Plíšková po finálové bitvě, ve které nakonec v New Yorku po obrovském boji a několika dramatických zvratech podlehla nové světové jedničce Angelique Kerberové. Na US Open dokráčela fantasticky do finále, bylo na ní vidět, že si úspěch na grandslamu, jednom ze čtyř největších turnajů sezony, užívá. V kariéře dosud vyhrála šest turnajů prestižní série WTA, Fed cup. Grandslamové finále je ale zatím největší úspěch jejího dosavadního životního příběhu.

Ten se začal psát před čtyřiadvaceti lety v Lounech, kde se dívka s dělovým podáním narodila. Ve čtyřech letech tam poprvé vzala do ruky raketu a objevovala tenisový svět… Nyní svět objevuje ji – ranařku z Loun Karolínu Plíškovou.

Rodné Louny

„Hodně a v dobrém," odpověděla před časem Karolína Plíšková v rozhovoru pro Deník na otázku, jak vzpomíná na Louny. „Pocházím z Loun a vždycky se tam ráda vracím. Ještě nedávno tam byla celá rodina, pak už ale byla nutnost přestěhovat se do Prahy, dojíždět by bylo hodně náročné. Pořád tam ale jezdím, když mám volno, máme tam pořád část rodiny. Když je čas, jedeme se tam podívat," pokračovala čtyřiadvacetiletá Češka, aktuálně šestá tenistka světa.

V minulých dnech v New Yorku porazila jako teprve osmá tenistka světa obě legendární sestry Williamsovy na jednom turnaji, před ní to dokázaly jen takové veličiny jako Grafová, Hingisová, Davenportová nebo Clijstersová. Trápila novou světovou jedničku Kerberovou, do finále US Open se dostala jako první Češka po 23 letech. Předtím v Cincinnati, kde triumfovala, porazila i světovou dvojku a trojku. Předvádí skvělý tenis. A i když od té doby uplynulo hodně času, základy získávala také v Lounech.

Čtěte také: US Open Plíšková neovládla, poskočí ale na šesté místo žebříčku

close Karolína Plíšková s trofejí pro vítězku turnaje v Cincinnati. info Zdroj: ČTK/AP/John Minchillo zoom_in „Raketu jsem poprvé držela v ruce ve čtyřech letech. Začínala jsem na kurtech u řeky. Trenéři Kalina, Janeček," vzpomíná Karolína Plíšková. „Takže první tenisové krůčky jsem dělala v Lounech, kde jsem chodila i na základní školu. Později jsme bydleli v Lounech, tenis jsem ale jezdila hrát do Litvínova, kde bylo středisko. Pak už Praha," rozpovídala se čtyřiadvaceti­letá dívka.

Až dosud byla Plíšková považována za dost náladovou hráčku. Dokáže turnaje vyhrávat, strašit soupeřky, ale také rychle vypadnout v prvním kole. Jenže ani z toho si nic nedělá, nepřipomíná si to, říká se o ní, že je bez nervů. Ukázala to i nyní v New Yorku. „Věci moc neřeší, což mám rád. Někdo spekuluje jaký mít výplet, jaký povrch mu sedí. Kája je v tomhle jako Ivan Hlinka. Tak se z toho nepo…" řekl o ní v jednom z rozhovoru její kouč Jiří Vaněk.

Trofeje z turnajů

Plíšková už v kariéře vyhrála turnaje v Cincinnati, Nottinghamu, Praze, Soulu, Linci a Kuala Lumpuru, byla také součástí vítězného českého týmu ve Fed cupu. Grandslam je ale pro tenisty nejvíce, také kvůli úspěchu v New Yorku pravděpodobně lounská rodačka vynechala olympijské hry. A podařilo se, dokráčela na US Open až do finále. „Odvedla jsem dobrou práci, bylo to moje první grandslamové finále, měla jsem blízko k vítězství. Jsem na sebe hrdá, kdyby mi někdo před dvěma týdny nabídl, že budu hrát finále, beru to," řekla po prohrané finálové bitvě médiím Plíšková.

Ta je v tenisovém světě známá svou agresivní útočnou hrou. Miluje tvrdé rychlé povrchy, jako je beton v New Yorku. A má famozní servis. Vždyť už třetím rokem absolutně kraluje statistikám nechytatelných podání. Na otázku Deníku, zda je její oblíbenou písničkou hit Dám dělovou ránu, odpověděla: „Jasně. Servis je pro mou hru stěžejní. Hodně díky němu získávám, když mi nejde, jsem poloviční," říkala a usmívala se ranařka z Loun. I její další útočné údery jsou ale velmi tvrdé, je postrachem soupeřek. Dosud jen na „menších" turnajích, nyní ale už také na vrcholech sezony…

„Odehrála jsi skvělé finále, máš před sebou velkou budoucnost," předpovídá jí například Kerberová, finálová soupeřka a nová světová jednička. „O této dívce ještě v budoucnu hodně uslyšíme. Mohla by vyhrát několik grandslamových turnajů," hodnotí ji po US Open tenisová legenda Mats Wilander.

Uvidíme, „našlápnuto" má ranařka z Loun Karolína skvěle…