Rok 2012 byl pro žateckého jedenadvacetiletého sprintera Tomáše Plevka zatím nejúspěšnějším v kariéře. „Letos sezona vyšla výborně, hlavně na ní navázat," říká jen pár dní před vstupem do plného tréninku na další sezonu, tentokrát s číslovkou 2013.

O vlásek unikla nejrychlejšímu plavci české historie olympiáda v Londýně. Z bazénů vylovil hned několik fantastických českých rekordů, na ME v krátkém bazénu ve Francii získal se štafetou bronz, na jeho nejoblíbenější kraulařské padesátce dohmátl dvanáctý. Při premiéře na světovém šampionátu v krátkém bazénu byl jedenatřicátý.

Před několika dny jste se vrátil ze svého prvního světového šampionátu. Jak bylo v Turecku?
Super bazén, skvělá atmosféra, spousta lidí. Každý den jsem mohl pozorovat Ryana Lochteho (jeden z nejlepších plavců historie pozn.red.). Jen mě trápilo, že jsem nebyl úplně fit, byl jsem nemocný.

Jako cíl jste si před odletem dal semifinále na padesátce. Nakonec se ale skvělé časy z evropského šampionátu nepodařilo zopakovat.
Bohužel, kraulařská padesátka byl hned první start, a to jsem nebyl úplně v pohodě, nemoc můj výkon ovlivnila. Kdybych se přiblížil k osobáku, tak jsem to semifinále dal. Ale bohužel, nevyšlo to, bylo z toho čtyřiatřicáté místo.

V dalších dnech jste startoval ještě na padesátce motýlek a stovce volně.
Na motýlku jsem dohmátl čtyřicátý, stovka kraul byla poslední start, to už jsem byl vyléčený, a taky jsem si zlepšil osobní rekord o jednu setinu. Nakonec z toho bylo slušné jedenatřicáté místo.

A celkové hodnocení? S premiérou na světovém šampionátu spokojenost?
Ne. Měl jsem na víc. Ale byl to můj první světový šampionát, navíc jsem byl nemocný, takže bych výsledky na mistrovství světa hodnotil jako slušné.

Jak Tomáš Plevko tráví letošní Vánoce?
Vánoce jsem strávil v Žatci, po nich se vydáme na Moravu. Budu mít docela dlouhý odpočinek. Naplno trénovat začínám zase druhého ledna.

Po letošní povedené sezoně vaši fanoušci už vyhlížejí tu příští. Jaké jsou cíle v roce 2013?
Rád bych se podíval na světový šampionát v dlouhém bazénu v Barceloně a udělal pěkný výsledek. Nějaký český rekord by byl také pěkný.

Děkuji za rozhovor.

Tomáš Plevko v roce 2012
Na ME vybojoval bronzovou medaili ve štafetě 4 x 50 m polohový závod, navíc ze štafet přivezl ještě 4, 5. a 8. místo. V individuálních startech dohmátl 12. na 50 m volným způsobem, 31. na 100 m volným způsobem. Absolvoval také svou premiéru na MS, kde byl 31. na 100 m kraul, 34. na 50 m kraul a 40. na trati 50 m motýlek. Nejrychlejší český plavec historie, letos značně vylepšil národní rekordy na trati 50 m volným způsobem v krátkém i dlouhém bazénu. Druhý na MČR na 50 m volným způsobem, na stovce pátý, stejně jako na 50 m motýlek. Pravidelně vítězí i v národním poháru, vozí úspěchy z mezinárodních klání.