Jakoby teprve včera skončil první ročník akce na Rubíně u Krásného Dvora. Po dalších úspěšných ročnících pochodu na Výrově u Tuchořic, Draguši v Postoloprtech a v Kryrech na Podbořansku se turisté už popáté vydali za poznáním života dávných Lučanů, tentokrát do nádherného prostředí Českého středohoří. Jejich cílem byla ves Vlastislav, která je obklopena zříceninami Oltářníkem, Ostrým a Košťálovem a vrchy Vršetín, Jezerka a Lipská. Dvacet turistů ze Žatce a deset z jiných koutů republiky (přijeli například i turisté z Prahy a nejstarším turistou byl čtyřiaosmdesátiletý Václav Malec z Mostu) očekávalo po příjezdu asi sedmdesát místních obyvatel, kteří se veselili na zábavě, kterou pro ně připravil tamní obecní úřad.

První zastávka turistů byla Na Šancích

 

V první části pochodu, který vedl Na Šance, viděli turisté dvě pamětihodnosti. Valy Lučanů a kousek dál zříceninu hradu a zámku s Galerií Českého středohoří, obě známé pod jménem Skalka.

Zazněla i česká hymna Kde domov můj

 

Tradiční zastávka na českou hymnu, kterou tentokrát nezazpívala dívka z žatecké základní umělecké školy, se uskutečnila právě tam. Reprodukovanou hudbu doplnil spontánní zpěv přítomných turistů. Program pokračoval na čtyři kilometry vzdáleném Košťálově. Všichni turisté byli poučeni, že blízkost vrcholu s nádherným rozhledem předpokládá, že se na vrchol vydají všichni. To nakonec splnili i ti, kteří už normálně obtížné výstupy kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu neabsolvují.

Výhled do krajiny zaujal všechny přítomné

 

Jedinečný výhled na Lovoš (570 metrů), Kletečnou (706 m) a nejvyšší horu Českého středohoří, 837 metrů vysokou Milešovku a na druhé straně na širé roviny s Hazmburkem a Řípem, utkvěl všem účastníkům hluboko v paměti. Na závěr turistické akce se účastníci zapojili do zábavy v obci Vlastislav, kde by pro ně připraven výborný guláš a hlavně pěkně hrající kapela.

 

A co turisty při jejich pochodu potěšilo nejvíc? V celé oblasti se za pěkného počasí pohybovaly neorganizovaně stovky pěších i cyklistů, kteří využili volna a rozhlíželi se po nádherné krajině Českého středohoří.