Nedělní dopoledne 4. března patřilo v Lounech běžcům. Ti si dali dostaveníčko v parku u Dobroměřic, kde pro ně organizátoři z ASK Elna Počerady připravili trať na tradičním okruhu již 52. ročníku Jarního přespolního běhu.

Letos se na startu závodů ve všech kategorií sešlo na devět desítek běžců. Oproti minulým ročníkům byly málo obsazené hlavně běhy těch nejmenších. Na vině byly s největší pravděpodobností nízké teploty a také vlna chřipkových onemocnění. Letošní ročník postrádal také jednoho z hlavních organizátorů a moderátora mnoha ročníků, starostu Loun, Radovana Šabatu, který se pomalu zotavuje z náročné operace.

Tak vypadaly závody v roce 2016: 

a tak rok předtím: 

Závod dorostenek na 2 300 metrů se běžel již po šestnácté jako Memoriál Lucie Náprstkové.

Na start tohoto běhu se postavilo pouze kvarteto běžkyň. První v cíli byla Zuzana Porubčanová z pořádajícího oddílu v čase 8:31 minuty. Na špici závodu se usadila hned po startu a již před sebe nikoho nepustila. Do dalšího závodu vyběhly společně ženy všech věkových kategorií a hned po nich vyběhli do terénu mílaři. Po dvou okruzích, tedy 2 300 metrech proběhl cílem jako první Jan Laštovka z AK Bílina v čase 7:29 minuty.

Následoval nejpočetněji zastoupený závod mužů veteránů všech kategorií nad 40 let. Nejstaršími běžci byli Ivo Řezáč z Litvínova a Karel Červenka z Hory Svaté Kateřiny. Oba ročník narození 1941 zvládli trať běhu v dálce 2 300 metrů. Po doběhu posledního z veteránů se na startovní čáru postavila desítka mužů vytrvalců. Hlavní závod dne byl vypsán na 7 800 metrů. Jako první proběhl cílem Jan Žaloudek z AK Most v čase 26:34 minuty. Nejlepším z domácích běžců byl Miroslav Rybáček na pátém místě.

První tři v cíli každé kategorie byli oceněni a tak si velká část běžců tohoto ročníku odnesla nějakou cenu. Nezbývá, než organizátorům poděkovat za jejich práci na přípravě tratě a popřát jim, aby jim v příštím ročníku přálo počasí a na start se postavilo mnohem více běžců než letos. Po závodech ještě organizátoři běhu zajeli na hřbitov položit kytici na hrob Lucie Náprstkové, která v roce 2002 tragicky zahynula během atletického soustředění ve Vysokých Tatrách.

Jaroslav Tošner