Lounští veslaři slaví významné výročí. Samozřejmě prací. Letos pořádají již 20. ročník veřejného halového triatlonu, koná se už v sobotu 29. listopadu.

Myšlenka pořádat halový triatlon se zrodila v roce 1995 a vyjadřovala odvěký sen lounského veslařského klubu o pořádání vlastních závodů. Řeka Ohře je v Lounech sice nádherná, ovšem pro veslování téměř nevhodná. Je paradoxem a malým zázrakem, že tam již v roce 1883 vznikl čtvrtý nejstarší český veslařský klub, Veslařský klub Ohře Louny, a že se tam tedy již 131 let prohánějí závodníci na trénincích.

Touha po závodění

A vůbec ne špatně. Lounská síň slávy, je umístěna před klubovnou, a proto je nazývána „předsíň slávy", je zaplněna úctyhodnou přehlídkou diplomů z evropských i světových šampionátů. On ten název „předsíň slávy" má i druhý, symboličtější význam. VKO je zaměřen hlavně na mládež. Logicky tedy jeho odchovanci, odcházející na střední a vysoké školy do pražských velkoklubů, dosahují největších úspěchů v jejich a reprezentačních dresech.

Co tedy dělat? Veslovat se tu dá jen velmi těžko a pořádat závody na vodě už vůbec ne. Dlouhá léta si klub plnil svoji touhu po vlastním podniku pořádáním Jarních běhů veslařů, ale to ještě nebylo to pravé. Před dvaceti lety vstoupila do hry razantně technologická revoluce. Původní, dosti primitivní veslařské, cyklistické a běžecké trenažery dostaly počítače a nové technologie, a najednou se na nich mohlo závodit. Lounští veslaři se toho okamžitě chytli, a pustili se do díla. U nápadu a zrodu prvního kombinovaného indoor závodu stáli Zdeněk Helšus, Martin Vorel, atlet Radek Šabata, a další.

Skromné začátky v Barokním špitále

Začínalo se skromně a opatrně. V sále Barokního špitálu s veslařským, cyklistickým a běžeckým trenažerem, počet závodníků kolem dvaceti. A jak to vypadá dnes? Sportovní hala v Lounech, plná závodníků a fanoušků, šestnáct veslařských a šestnáct cyklistických trenažerů, běžecká dráha plná napínavých soubojů, atraktivní vizualizace závodu na velkoplošnou obrazovku, závodí se od rána do večera.

Ale hlavně 500 přihlášených závodníků, převážně mládežnických kategorií, z Čech, Moravy, Slovenska i Německa. A zájem rok od roku vzrůstá. Bude letos překonán rekord?

V sobotu 29. listopadu v 9 hodin se tedy vydají závodníci podvacáté na náročnou trať. Dva kilometry na kole, 840 metrů běhu a závěrečný kilometr za veslem prověří sílu a schopnosti až na dno. Dospělé kategorie přijdou na řadu v lounské sportovní hale odpoledne.

(vko)