Nepovedlo se… Kvůli škole a maturitě vyhlásila Lucie Svěcená, že první půlrok bude v bazénu „volnější“. Přesto se chtěla „poprat“ o účast na ME. V Miláně, kde měla možnost limity plnit, ale za potřebnými časy těsně zaostala, vybojovala dvě třetí místa a na šampionát do Glasgow pravděpodobně nepojede.

V Itálii nejprve nastoupila Svěcená na trať sto metrů motýl. Dohmátla v čase 1.00,50, což v silné konkurenci stačilo na bronzovou příčku. Limit (59,8) ale nesplnila.

Třetí místo zaplavala také na poloviční trati padesát metrů motýlek. Dohmátla v čase 27,17. Čas potřebný pro ME, které se v létě poplave ve Velké Británii, byl ale 26,74. „Dohmátla jsem dvě desetiny za mým českým rekordem. Je hodně těžké zaplavat takový čas na začátku sezony a ještě na prvních závodech vlastně po čtyřech měsících. Zkusili jsme to, nevyšlo to,“ říká Svěcená.

Účastnice olympiády, světových i evropských šampionátů, kde se už dvakrát dokázala probojovat i do finále, tak patrně na ME nepojede. Na vrchol sezony se nepodívá po hodně dlouhé době. „Asi ano. Po sedmi letech zůstanu doma. Dost mě to zabolelo, ale zase si říkám, že vše je pro něco dobré. Je to další motivace po maturitě makat,“ pokračuje žatecká plavkyně.

Jediný pokus o nominaci

Plavci totiž od loňského roku nemohou plnit limity na MS a ME po celý rok, jak tomu bylo dříve, ale na jediném závodě. Zpravidla to bývá republikový šampionát. Jenže když bude příprava na mistrovství republiky v plném proudu, bude zrovna žatecká plavkyně finišovat u maturit. A tak zažádala o výjimku, aby mohla limit zaplavat dříve.

Vybrala si závody v Itálii. „Byl to můj jediný nominační závod. Může se sice stát, že to později zaplavu, třeba na nominačních závodech, ale neuznají mi to. Nemusí. Je pak jen na svazu, zda by mi dal divokou kartu,“ vysvětlila mladá plavkyně.

Svěcenou tak čeká „odpočinkovější“ sezona. „Budu se teď soustředit hlavně na školu. V trénincích jsem teď trošku zvolnila. Po maturitě se do toho zase pustím naplno a s čistou hlavou. Začnu zase pořádně trénovat,“ dodala Lucie Svěcená.