Kdyby vše probíhalo normálně, jako každý rok, asi bychom tento rozhovor s Lucií Záleskou psali o jejích úspěších na světovém šampionátu v kolumbijském Cali, které v minulých dnech probíhalo. Jenže… Loni v srpnu se po vážném pádu mladá blšanská cyklistka ošklivě zranila, měla i vážná poranění hlavy a dokonce uvažovala o konci kariéry. Špatné období ale rychle překonala a lidé na Podbořansku už ji opět mohou potkávat na silnicích v okolí domácí obce, kde najíždí potřebné kilometry. Proč? Aby se vrátila do světové špičky, kde chce být podle svých slov ještě silnější než před úrazem.

InfoblokPrávě skončil světový šampionát na dráze v kolumbijském Cali. Sledovala jste?
Kvůli časovému posunu to u nás dávali v noci, takže jen občas. Ale koukla jsem se na televizi, to ano a fandila našim reprezentantům, přivezli i nějaké medaile.

Za normálních okolností byste asi na šampionátu v Kolumbii závodila.
Ano, to je pravda. Ale bohužel, přišlo zranění. Snad na další šampionát už pojedu. Mým hlavním cílem teď je se vrátit a ještě silnější než dřív.

Zaregistrovali jsme, že vaše příprava už je v plném proudu. V prosinci jste se pomalu začínala rozjíždět, v lednu a únoru jste byla na soustředění v teple na Mallorce, teď doma?
Ano, je tu pěkné počasí, tak jezdíme doma. V okolí Blšan a Podbořan najíždím potřebné kilometry na silnici.

Je zatím brzy, ale jaký máte pocit ze začátku přípravy na sezonu, jak se jezdí?
Nechci nic zakřiknout, ale jezdím s klukama a jezdí se mi zatím dobře. Všechno stíhám. Ale uvidíme, jak to půjde dál.

Platí, že první závody po zranění na silnici pojedete v dubnu?
Ano, to platí.

Vaší hlavní prioritou je ale dráha. Už jste začala s přípravou i tam?
Ano, na Mallorce jsem jezdila a trénovala na dráze, docela mi to jezdilo. Zajela jsem si i jeden zkušební přípravný závod.

A výsledky testu?
Vyhrála jsem v bodovacím závodě, druhá jsem pak dojela ve scratchi. Výsledky se pak sečetli a celkově jsem přípravné závody vyhrála. Takže dobrý rozjezd, doufám, že to tak půjde i dál.

Děkuji za rozhovor.

Loňská sezona Lucie Záleské
Mladá blšanská cyklistka vybojovala v roce 2013 tři bronzové medaile na ME do 23 let, desátá byla na MS elite, čtvrté a sedmé místo vyjela ve světovém poháru. Nejlepší česká dráhařka měla ale na konci loňského srpna ošklivý pád na mezinárodních závodech v Prostějově, který nezavinila. Záleská měla velmi těžký otřes mozku, prasklou lebeční kost, zlomenou klíční kost a mnoho a mnoho tržných ran.