Fakt, že žatečtí plavci patří k nejlepším v Česku, se potvrdilo v minulých dnech na mistrovstvích republiky. Kristián Balon a Lenka Bešíková na nich získali zlaté medaile a stali se mistry České republiky.

V Prostějově se uskutečnilo mistrovství ČR starších žáků. Žatecký oddíl má v této kategorii dvojici nadějných plavců: Kristiána Balona a Jana Procházku. Právě první zmiňovaný patří k české špičce v prsařských tratích. Mezi jeho nejoblíbenější tratě patří spíše 50 a 100 metrů, v Prostějově však mohl startovat pouze na 100 a 200 metrů. Celoroční příprava byla tedy podřízena zejména útoku na titul mistra ČR právě na stometrové trati.

Kristián nastolil velmi rychlé tempo

Na stejný titul ale myslelo hned několik plavců, kteří jsou v národních tabulkách srovnatelní s Kristiánem. Po startu tedy Kristián na nic nečekal. Nastolil velmi rychlé tempo. Spolu se skvělými obrátkami na 25metrovém bazénu se postupně posouval na příčky nejvyšší a dohmátl první v čase: 1:08,95 minuty.
Kristián se tak velmi stylově rozloučil titulem v kategorii starších žáků, neboť v příštím roce bude bojovat už mezi juniory.

V ostatních startech ukázal Kristián velkou formu, protože získal ještě dvě třetí místa na tratích 100 metrů polohový závod a 200 metrů prsa.

Osobní rekord neplatí

Jan Procházka byl na 100 metrů prsa, který sice zaplaval v osobním rekordu, diskvalifikován za předčasný start.
Honza vše vynahradil na trati 200 metrů prsa. Skvěle rozjetým závodem atakoval 7. místo, nakonec však dohmátl na výborném 9. místě. První desítka v ČR byla vytouženým místem pro Honzu. V žateckém plaveckém oddílu věří, že se oběma plavcům bude dařit i nadále a naváží na Tondu Svěceného a jeho účast na Mistrovství Evropy.

Bešíková přivezla několik medailí

Nadějná žatecká plavkyně Lenka Bešíková, která je rovněž členkou české reprezentace, ukázala famózní formu na posledních závodech letošního roku – Mistrovství ČR v Trutnově. V silné konkurenci ve všech pěti startech získala medaile. Třetí místa na 100 metrech polohový závod a 200 metrů znak. Dvakrát si vyplavala stříbro, a to na tratích 50 a 100 metrů volný způsob. A tu nejcennější zlatou medaili získala ve své parádní disciplíně: 100 metrů znak, kterou zaplavala v čase: 1:05,76 minuty. Stala se tak opět mistryní republiky a na 100 metrů znak tedy už tři roky ve své kategorii zůstává neporažená.

Na závod nastupovala Lenka po zisku stříbra na 50 metrů volný způsob, kdy prohrála těsně s největší rivalkou Mostkovou z Kralup. Právě Mostková byla také v Trutnově velká soupeřka na 100 metrů znak. Lenka však od začátku nasadila takové tempo, kterému Mostková stačila pouze prvních 40 metrů.

O druhé zlato přišla ve finiši

V dalších startech Lenka dál bojovala a nejlépe pak na 100 metrů volný způsob, kdy celý závod rozjela ve vysokém tempu a téměř do 80 metrů byla první. Pak ale nastoupila skvělá Javorková, která v těsném finiši Lenku porazila.

Výkony Lenky prokazují nejen její velký talent, ale především poctivou práci během mnoha tréninků v průběhu celého roku. Věříme, že Lenka bude důstojnou nástupnicí žateckých znakařek Iblové a Svěcené, které se proplavaly až na mistrovství Evropy i olympiádu.

JIŘÍ KARAS, PETR KINŠT