Dorostenci národní házené žatecké TJ Šroubárny Žatec o víkendu v Rokytnici u Přerova dosáhli dalšího skvělého úspěchu. Tým v šesti zápasech proti nejlepším celkům republiky už druhým rokem nepoznal hořkost porážky a pouze kvůli horšímu skóre neobhájil loňský titul a skončil na druhém místě.

Stříbrná medaile dorostenců se stala v historii teprve čtvrtou medailí pro Žatec v této kategorii a už jen proto se jedná o výjimečný úspěch. Žatečtí mohli až do posledního zápasu turnaje snít svůj sen o zlaté obhajobě, bohužel to nakonec nevyšlo.

Dorostenci na turnaj odjížděli v poměrně skeptické náladě, z různých důvodů odešli čtyři hráči základní sestavy a zbytek týmu toho spolu také příliš neodehrál (opory hrály za dnes už bohužel exdruholigový „A“ tým, zatímco ostatní pomáhali „B“ týmu v oblastním přeboru). Nicméně již první hrací den ukázal, že s žateckými národními házenkáři se musí vždy počítat.

V deštivém prvním utkání se Žatečtí střetli s domácí Rokytnicí a po oboustranně krásném zápase se výsledek zastavil na smířlivých 20:20. Závěr byl pro Žatecké trochu smolný, protože kapitán Pavel Sýkora nastřelil tyč z poslední střely na bránu. Tento případný gól navíc by totiž znamenal v konečném součtu bod navíc a zisk mistrovského titulu. Remíza však byla pro oba celky naprosto spravedlivá.

Odpoledne v dalším deštivém zápase se Žatečtí postavili největšímu rivalovi – celku z Dobrušky. Žatečtí měli mírně navrch a vypracovali si čtyřbrankové vedení, které však ztratili a v závěru mohli být rádi, že získali alespoň bod. Utkání skončilo 18:18.

Druhý hrací den přinesl dva papírově nejslabší celky turnaje Bakov (27:19) a Draken Brno (28:20). Zápasy Žatečtí zvládli, druhé utkání bylo zajímavé také tím, že dva žatečtí obránci hráli pod hrozbou třetí žluté karty, která by znamenala stop v rozhodujícím zápase proti Kyšicím.

V nedělním přímém souboji o druhé místo potřebovaly oba celky nutně zvítězit, ale v házenkářsky pohledném utkání Žatec zpočátku tahal za kratší konec. V průběhu druhého poločasu ale otočil skóre a těsné vedení udržel až do konce. Utkání tedy především zásluhou výborného útoku a skvěle hrajícího obránce Jaromíra Hokra skončilo vítězstvím Žateckých a mohlo se začít slavit.

Žatec získal 8 bodů, stejně jako Dobruška – to za předpokladu, že ta porazí outsidera turnaje z Bakova, nicméně důležité bylo, jak jej porazí. Pokud by Dobruška zvítězila o méně než 14 branek, Žatec by obhájil loňský titul.

V posledním zápase se však překvapení nekonalo a Dobruška smetla Bakov neuvěřitelným výsledkem 43:20 a stala si mistrem republiky.

Žatec tedy bral stříbrnou příčku, kapitán Pavel Sýkora se stal navíc druhým nejlepším střelcem s 68 brankami a byl vyhlášen druhým nejlepším útočníkem, Jaromír Hokr byl vyhlášen druhým nejlepším obráncem a Mikuláš Horník druhým nejlepším brankářem.

Sestava a branky Žatce: M. Horník, Suttner - Hokr, Taraba, M. Popelka, Želinský, M. Pavlas - P. Sýkora 68, P. Nociar 36, Gunár 14, Janák 1. Trenér: Josef Popelka, ved. družstva: Tomáš Sýkora, asistent: František Mocek.

Miroslav Želinský