Fantazie! Žatecké plavání má cenný kov z mistrovství Evropy. Tomáš Plevko ve Francii létá. Žatecký sprinter už první den evropského šampionátu v krátkém bazénu vylovil bronzovou medaili ze štafety, navíc zaplaval dvanáctý nejrychlejší čas na padesátce volným způsobem.

Začátky v Žatci

Když Plevko začínal před lety v malém žateckém bazénu, a když se ve městě bez plavecké tradice zakládal oddíl,  ani se mladému závodníkovi a jeho trenérům nesnilo, že za pár let budou sbírat medaile na evropském šampionátu.
Tomáš Plevko ve francouzském Chartres finišoval ve štafetě na padesát metrů polohově. Žatecký sprinter měl „na starosti" závěrečný kraul a dohmátl na fantastickém třetím místě.
Štafeta ve složení Baďura, Bartůněk, Ledl a Plevko zaplavala český rekord už v rozplavbě, do finále postupovala ze čtvrtého místa časem 1:35,82 (Plevko zaplaval svůj úsek za 21.33).
Ve finále se čeští reprezentanti ještě zlepšili a právě Plevko dohmátl v čase 1:35,18, opět tedy plavci vylepšili národní rekord. Žatecký plavec na svém úseku dosáhl času rovných 21 vteřin.

Dvanácté místo v kraulařském sprintu

První den šampionátu měl Plevko i další program, startoval ve své nejoblíbenější disciplíně, padesát metrů volným způsobem.
Už v rozplavbě Tomáš Plevko zazářil, když jako první Čech v krátkém bazénu plaval pod dvaadvacet vteřin. Mladý sprinter zaplaval čas 21,86 a v klidu postoupil do vysněného semifinále, které je zatím asi největším individuálním úspěchem Plevka.
V rozplavbě přitom porazil například olympijského vítěze z Pekingu a mistra světa.
V semifinále se Plevko opět fantasticky zlepšil, když český rekord dokázal na padesátce kraul stáhnout až na 21,73. Tento čas nakonec o třináct setin nestačil na finále a Plevko si zapsal konečné dvanácté místo. Čas žateckého sprintera je navíc jen dvě setiny za limitem pro světový šampionát, který se plave v prosinci.
Vítězem nejkratšího a nejrychlejšího sprintu se stal Francouz Manaudou.
I v dalších dnech bude mít Tomáš Plevko napilno. Čekají ho další štafety i sprinterské tratě.
O dalších výsledcích žateckých plavců na evropském šampionátu ve Francii budeme samozřejmě informovat.