Nejen Kateřinu Emmons má česká střelba. Úspěchy také pořád ještě slaví osmačtyřicetiletý rodák ze Žatce Miroslav Varga. Olympijský vítěz z her v Soulu 1988 vyměnil po loňském 29. místě na hrách v Pekingu svou pušku a doufá, že si zastřílí i na čtvrté olympiádě, která bude v roce 2012 v Londýně.

V rozhovoru, který jsme spolu dělali po skončení olympijských her v Pekingu loni v létě, jste řekl, že jste z umístění zklamaný. Přesto, není 29. místo na takovém podniku úspěchem, zvlášť, když se střelbě už věnujete jen ve svém volném čase?
S odstupem samozřejmě posuzuji své působení v Číně jako velmi dobré a jsem velmi rád, že jsem téměř v padesáti letech schopen konkurovat mnohem mladším střelcům z celého světa. Nakonec jsem rád, že jsem se udržel v první polovině startovního pole a že jsem neskončil poslední. S ohledem na pracovní vytíženost, a také na fakt, že střílím opravdu jen ve volném čase, to byl zázrak.

Postup do finále a lepší umístění vám loni na olympiádě uteklo o fous. V rozhodující chvíli jste zaznamenal „černou“ sérii pěti výstřelů s hodnotou 9,9. V součtu právě těch pět milimetrů za šedesát ran vás dělilo od finále.
Samozřejmě představoval jsem si lepší výsledek, ale já za sebe jsem nakonec spokojený.

Po olympiádě jste také říkal, že se těšíte do Žatce, za kamarády, na Dočesnou. Jak se vám líbila?
Byl jsem tam s celou rodinou a jako vždy se nám moc líbilo. Ochutnal jsem různá piva a po čase se opět potkal s některými bývalými spolužáky.

Co dalšího jste vůbec dělal od olympiády do teď?
Po Pekingu jsem po měsíční pauze bez tréninku absolvoval mistrovství republiky a byl jsem čtvrtý. Musel jsem se také věnovat své firmě, která kvůli účasti na olympiádě musela na chvíli přejít do nouzového a pomalejšího režimu. Odpočinul jsem si a teď už jsem zase v intenzivním tréninku v hale, samozřejmě tak často, jak mi to má práce ve firmě dovolí. Mám ale pořád nastříleno dvakrát tolik ran než jiní reprezentanti – mlaďoši.

Co to u vás znamená intenzivní trénink?
V hale mám z nové pušky vystříleno již 1500 ran a spoustu hodin jsem strávil suchým tréninkem. Na novou pušku si musím zvyknout a to nějaký čas potrvá.

Zmínil jste novou pušku. Tu „původní“ legendární červenou jste po olympiádě prodal. Jaké to je s novou zbraní?
Nová puška je pro mě naprosto jiná, než původní Anschutz. I mé pocity jsou proto naprosto rozdílné. Vždyť tou starou jsem střílel třicet let a je přirozené, že na tu novou si teprve zvykám. Po testování jsem si ověřil, že je schopná střílet vysoké nástřely.

Novou máte i pažbu.
Ano, takže i na tu si musím zvykat. Mám teď hlaveň Bleiker a pažbu z hliníku od firmy Grunig – Elminger. Zkombinoval jsem to, co je podle mého teď na trhu nejlepší. Teď hlavně testuji hlaveň a ladím. Pažbu je třeba dovažovat, ale o kolik gramů a kde, na to přicházím postupně. Na vyladění potřebuji střílet s novou zbraní alespoň rok a to nejen v hale, ale hlavně také venku, na větru.

Po vašich třetích hrách jste ve svých téměř padesáti letech trochu žertem řekl, že už se těšíte na olympiádu v roce 2012. Pak jste slíbil, že se budete vážně připravovat na hry v Londýně. Platí to?
Ano. Snažím se dál, jak jsem deklaroval. I kvůli tomu mám novou pušku ze Švýcarska. Omezenou dobu, kdy můžu trénovat, se snažím kompenzovat využíváním nejmodernějších technologií. Letošní rok si dávám jako rok experimentování a doladění materiálu. Z toho důvodu se chytám jet osobně i k ladiči zbraní do Itálie.

A kde se letos na střelnici objevíte?
Nejbližší soutěž je halová v Dortmundu. Další je v Berlíně a pak se chystám na nominační závody do Brna a do Plzně, které budou koncem dubna a začátkem května. Pokud se umístím do čtvrtého místa, pojedu na světový pohár do Mnichova. Na menší soutěže se chystám po republice, ale i do Polska a Slovenska.

Děkuji za rozhovor.

MIROSLAV VARGA
První úspěchy zaznamenal už v roce 1975, kdy se stal přeborníkem kraje a okresu. Je několikanásobným mistrem ČSSR a ČR. Účastník tří olympijských her. V roce 1988 v Soulu vybojoval zlato v disciplíně šedesát ran libovolnou malorážkou v leže. O čtyři roky později v Barceloně byl 31., v Pekingu v roce 2008 se prostřílel na 29. místo. Dokázal vystřílet olympijský rekord a třikrát rekord světový. Je mistrem Evropy z roku 2007, doma má přes padesát medailí ze zahraničních soutěží.