První, první, první, třetí a páté. Takový je souhrn výsledků žateckých siláků z mistrovství světa v silovém trojboji, které se v minulých dnech konalo v Praze. Největšího úspěchu dosáhla v prestižní kategorii Hanka Nachtigalová, nová mistryně světa.

Světového šampionátu federace GPC se v Praze zúčastnilo 400 závodníků z 24 zemí. Závodilo se v kategoriích bez speciálních dresů, kde Žatec také sbíral mistrovské tituly, ale hlavně v prestižních kategoriích s dresy. Největší radost udělala fanouškům Powerlifting teamu Norma Žatec Hanka Nachtigalová. Ta už letos vybojovala titul mistryně Evropy, teď přidala i světový triumf.

Evropské i světové zlato

V kategorii žen do 52 kg „udělala“ v dřepu 90 kilogramů, v benchpressu 50 kg a v mrtvém tahu 110 kg. „Hanka, která drží evropský rekord v mrtvém tahu s hodnotou 117,5 kilogramu, zkoušela ještě 115, ale už to nešlo. Ale i tak to na skvělé první místo stačilo,“ radoval se Jaromír Šruc, další žatecký závodník, který nastupuje v nejvíce obsazované kategorii do 100 kg.

Právě s váhou měl ale Jaromír Šruc trochu problémy, když ještě v den vážení měl 102 kg. „Nakonec se to ale podařilo zredukovat,“ oddechl si silák, který také startoval v kategorii „profesionálnější“, tedy s dresy.

V obrovské konkurenci vstoupil do soutěže s výkonem 350 kg v dřepu, zkoušel ještě 370 kg ale technické chyby neumožnily uznat platný pokus. V benchpressu uzvedl 220 kg a i tady ho zradila technika, když se neúspěšně pokoušel dát 245 kg.

Zklamala technika

Nakonec v mrtvém tahu Šruc zaznamenal 240 kg a ve výsledkové listině z toho bylo také skvělé páté místo.

V kategoriích bez dresů startovali ze Žatce tři závodníci. Mezi juniory do 75 kg Jan Ručka, jež za výkony 120 kg ve dřepu, 100 kg v benchpressu a 145 kg v mrtvém tahu bral hned při své premiéře na velké soutěži zlato.

Stejný kov si z Prahy dovezl i Jan Marsch z kategorie do 125 kg. Bez speciálního zpevňovacího dresu se mu podařilo nazvedat 260 kg v dřepu, 160 kg v benchpressu a 280 kg v mrtvém tahu.

Václav Kotapiš se ukázal v kategorii do 75 kg také bez dresu, uzvedl dřep 130 kg, 110 kg benchpress a 155 kg mrtvý tah a obsadil třetí místo.

Sezona světovým šampionátem pro žatecké siláky nekončí, čeká je další vrchol. „Teď se chystám já a Hanka Nachtigalová na mistrovství světa federace WUAP, které je v Trnavě na Slovensku. Hanka bude obhajovat a já si tam snad trochu spravím chuť z Prahy,“ usmívá se nad dalšími plány Jaromír Šruc.