Na místě, kde v 15. století stál původní špitál, byla o 200 let později postavena budova téměř tak, jak ji známe dnes. Do dnešní podoby ji dostala rekonstrukce, která proběhla před patnácti lety.

Ojedinělá stavba i interiér je v současnosti využívána jako hotel a restaurace, jejímž provozovatelem je Tatiana Sedláčková, původem z Chile. Podnik nese název Tapas y Copas.

Hotel nabízí ubytování ve dvou nově zrekonstruovaných apartmánech, které nesou historické prvky v podobě původních stropů. Nový provozovatel se však vedle hotelu soustředí hlavně na zcela nový provoz restaurace, který v nejbližším okolí nenajdete. Věrna své zemi přináší Tatiana do Loun jihoamerickou kuchyni a zvyklosti, a to společně se svým bratrem, který byl z Chile pozván do Loun, aby se chopil úlohy šéfkuchaře. A nutno říciu, že skutečně nabízí něco ojedinělého!

Ochutnat můžete jihoamerické a mexické speciality z importovaného masa tradičně připravené na grilu, nebo tzv. tapas (podobné našemu předkrmu).

Každý pátek a sobotu se objednejte na brazilské rodizio – zaplatíte jednu cenu a ochutnávat můžete dle libosti. Přestože se jedná o brazilskou zvyklost, bylo žádoucí ji transformovat alespoň částečně do české podoby – proto ochutnáte nejen hovězí maso, ale i kuřecí a vepřové. Nově se servírují také plody moře.

Kdo si není jistý takovým experimentem, může restauraci navštívit každý všední den v době oběda – polední menu je k dostání ve formě švédských stolů opět za jednotnou cenu. Ke všem pokrmům lze doporučit chilská a argentinská vína, která se stejně jako maso dováží přímo ze zemí svého původu.

Co dalšího Vám Tapas y Copas v barokním špitálu nabídne? Vše je závislé na dohodě. Rádi Vám zorganizují svatbu, raut i firemní večírek. Jednou až dvakrát měsíčně se konají společenské akce pro širší veřejnost v jihoamerickém stylu (například mexická noc minulý pátek).

Společenskou zajímavostí letošního roku bylo setkání devadesáti Chilanů včetně velvyslance u příležitosti oslav 200. výročí chilského dne nezávislosti. Protože se podobné akce běžně konají v Praze, bylo potěšením hostit tak významnou událost právě v Lounech.

Restaurace se jako jedna z mála v Lounech pyšní i dětským koutkem s možností hlídání dětí a je celá nekuřácká.

Jana Kopejtková