Většina běžných spotřebitelů již několik měsíců bedlivě sleduje ceny potravin.

Největší cenový skok přišel v listopadu a prosinci loňského roku.

Další skok měl přijít z důvodu reforem po Novém roce. Cenový posun byl ale již mírnější. Růst cen většiny potravin v březnu a dubnu zpomalil. Oproti lednu a únoru dokonce některé potraviny i zlevnily. Vyplývá to z cenových košíků, které na stránkách Žateckého a lounského Deníku přinášíme od loňska téměř každý den.

Chléb za 27 korun, máslo za 24 korun

Nenávratně pryč jsou doby, kdy jsme bochník chleba o hmotnosti 1200 gramů pořídili za 22 korun. Dnes je běžně k dostání v supermarketech a obchodních řetězcích za 27,90 korun. Před několika měsíci obchodníci prodávali kuře chlazené 1 kg za 54 až 56 korun, dnes je to o deset korun více. Mléko jste v některých supermarketech pořídili za 13 korun, dnes je ve většině obchodů za 15,90. Máslo je naopak jedním z výrobků, u kterého se cena o několik korun snížila a ustálila.

Lidé byli na konci loňského roku vystrašeni představou, že kostka másla se vyšplhá na čtyřicet až 60 korun. Skutečnost byla ale poněkud jiná. V listopadu loňského roku jsme za 250 gramů másla zaplatili v průměru 30 korun. Dnes zaplatíme většinou 24,90. Některé supermarkety se snaží své zákazníky nalákat na akční ceny a máslo dokonce nabízejí za 19,90 korun.

Cena za litr polotučného mléka se také již několik týdnů drží na stejné úrovni. Obchodníci jej většinou nabízejí za 15,90 korun. Cena vajec se také drží. Balení o 10 kusech velikosti M koupíte za průměrnou cenu 30 korun.

Mírně podražily jogurty. Například jogurt Florian byl k dostání před několika měsíci průměrně za čtyři koruny, dnes je to za 8,50. Dalším příkladem je Activia tvarohová, která stála 9,90. Dnes za ni zaplatíme 13,90 korun. O několik desetihaléřů podražila také mouka. V prosinci loňského roku se prodávala mouka za 11,90. V současné době se kilo polohrubé mouky prodává za 13,90.

Připlatit musí řidiči

Mimo potravin podražily také pohonné hmoty, elektřina, plyn a voda nebo cestování hromadnou dopravou. Největší šok zažívají v několika posledních týdnech řidiči. Jízda autem je čím dál nákladnější a stále méně se vyplácí majitelům vozů s dieselovými pohony.

Plná nádrž Naturalu 95 se prodražila přibližně o 70 korun. Ještě razantnější nárůst je u nafty. Ta se v současné době šplhá ke hranici 34 korun za litr. Oproti lednu je to nárůst o více než dvě koruny. V současné době nejčastěji natankujeme litr Naturalu 95 za 32,60 korun. Za litr nafty zaplatíme od 33,40 do 33,90 korun.

V okrese Louny tankují řidiči nejdražší hmoty na čerpacích stanicích v Lounech, pak v Žatci a Podbořanech. Levnější benzin mívají v obcích. Ceny jsou orientační.

Pohonné hmoty zdražují především kvůli stále rostoucím cenám ropy na světových trzích. Dá se předpokládat, že ceny pohonných hmot porostou i nadále v souvislosti se začátkem letní motoristické sezony. To s sebou může přinést zdražení cen jízdného veřejné dopravy, ale i potravin a dalších služeb.