Stovka zaměstnanců společnosti Conta, která v Podbořanech končí s výrobou ledniček, dostane tři měsíční platy nad rámec zákona. Taková je dohoda mezi odbory a zaměstnavatelem. Informoval o tom Jiří Nečas, hospodář odborové organizace společnosti Conta.

„První jednání se zástupci zaměstnavatele nebyla úspěšná, proto jsme vstoupili do stávkové pohotovosti a pak i do dvoudenní stávky. Na druhém jednání jsme se už dohodli. Propuštění zaměstnanci dostanou nad rámec zákoníku práce ještě tři platy jako odstupné," sdělil Jiří Nečas.

Někdo dostane až osm platů

V praxi tak po konci výroby poběží dvouměsíční výpovědní lhůta, během které budou lidé dostávat výplatu. Pak dostanou dojednané tříměsíční odstupné a k tomu zákonné odstupné, které se odvíjí od délky trvání pracovního poměru. Ten, kdo ve firmě pracoval déle než dva roky, dostane v součtu osm měsíčních platů.

Společnost Conta, která je dceřinou společností italské firmy Candy Elettrodomestici, oznámila konec výroby v Podbořanech v únoru. Výroba ledniček by měla běžet do konce března. Zřejmě v průběhu března se budou ve firmě rozdávat výpovědi. V dubnu a květnu poběží zaměstnancům dvouměsíční výpovědní lhůta a většina z nich zůstane doma.

Výroba se stěhuje jinam

Poslední zaměstnanci by továrnu měli opustit v červnu. Budou to ti, kteří se postarají o demontáž strojů a dalšího zařízení. Podle informací Deníku by se výroba měla přestěhovat z Podbořan do Číny. „Patnáct let od slavnostního zahájení stavby závodu v Podbořanech musela společnost učinit kroky vedoucí k uzavření závodu a přesunutí výroby do levnějších destinací mimo Českou republiku. Rozhodnutí o přesunu výroby z ČR bylo motivováno zlevněním výroby a tím i výrobků Candy samotných. Závod v Podbořanech byl z hlediska dalšího směřování společnosti Candy Hoover Group ekonomicky neudržitelný," uvedla firma v tiskové zprávě.

Výrobky z Podbořan přestávaly být konkurenceschopné na světových trzích, hlavně kvůli levnějšímu dovozu z Asie. Zatímco v roce 2007 se v Podbořanech vyrobilo 500 tisíc ledniček, loni jich bylo už jen 60 tisíc.