Poslední termín pro zaplacení daně z nemovitosti se neúprosně blíží.

Dokdy zaplatit?

Při platbě poštovní poukázkou je nutné ji na poště zadat dnes.

Při platbě bezhotovostně
(z účtu na účet) vyřizují banky převod většinou následující pracovní den. Příkaz k úhradě je tak možné zadat ještě
v pátek.


Nejzazším dnem je 31. květen.

„V tento den však již musí být daň připsána na účet správce daně, tedy finančního úřadu,“ upozornil Jiří Kotous, mluvčí ústeckého Finančního ředitelství.

Poplatníkům, kteří se s platbou daně zpozdí, hrozí úrok z prodlení. Jiří Kotous však uklidňuje, že u nižších částek je úrok prakticky nepočitatelný. „Těm, kteří se zpozdí s dvoutisícovou platbou o dva dny, sankce nehrozí,“ uklidnil mluvčí.

Nový výpočet

Ačkoli se v některých městech daň od letošního roku zvýšila, v Ústeckém kraji zůstává mnohde stejná, někde lidé i ušetří.

Zvýšení daně má na svědomí vládní změna základní sazby za metr čtvereční, která se u rodinných domů a bytů zvedla z jedné koruny na dvě. Daň ale ovlivňují i města a obce. Některé radnice a magistráty si loni daň samy zvedaly místními koeficienty, aby získaly víc peněz do svých rozpočtů. Po vládních změnách však obecní vyhlášky museli zastupitelé na podzim rušit nebo měnit, jinak by obyvatelé měst letos platili mnohonásobnou daň ve srovnání s rokem 2009.

Některé obce se ovšem k lidem zachovaly mírněji a na vládní zvýšení reagovaly úpravou svých koeficientů tak, aby zvýšení zmírnily nebo zcela zrušily.

Nejvíce letos ušetří obyvatelé Teplic, kde se koeficient snížil z trojky na jedničku. Také v Ústí a Kadani, kde se snížil z trojky na dvojku a v Duchcově a Lounech, kde spadl z dvojky na jedničku.

Ti, kteří ještě nestihli daň z nemovitosti zaplatit, mají nejvyšší čas. „Při placení poštovní poukázkou trvá připsání peněz na účet příjemce tři dny. Poukázku je tedy potřeba podat ještě dnes,“ upozornila mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Z banky do pátku

Poplatníci, kteří raději využívají platbu bezhotovostním stykem, tedy z účtu na účet, mohou platby zadávat ještě v pátek. „Pokud je příkaz zadaný v otvírací době, odesíláme prostředky do České národní banky (ČNB) nejpozději následující obchodní den. Odesíláte–li platbu přes bankomat, nebo přímé bankovnictví, je potřeba to udělat do 20.00 hodin,“ vysvětlila Klára Pačesová z oddělení firemní komunikace České spořitelny (ČS). V sobotu či neděli by již ale bylo pozdě.

Příkaz k úhradě je v některých bankách možné odeslat ještě v pondělí, ale klient se musí připravit na poplatek za expresní platbu. Aby byla platba připsána na účet banky příjemce v centru ČNB v ten samý den, je nutné podat expresní příkaz na přepážce ČS nejpozději do 12.30, prostřednictvím přímého bankovnictví je potřeba zadat příkaz nejpozději v 11.30 hodin.