ČEZ začne s přípravou projektu paroplynové elektrárny, která by měla vyrůst v Počeradech. Osud tamní uhelné elektrárny je totiž kvůli sporům o dodávkách uhlí z Mostecka v budoucnu nejistý.

Projekt paroplynové elektrárny v Počeradech schválily už všechny orgány ČEZ. „Zahájení přípravy projektu nové elektrárny bude ještě v letošním roce, předpokládané uvedení do provozu je v roce 2013,“ uvedl na dotaz Deníku Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy. Předpokládané náklady na novou elektrárnu u Počerad ČEZ odhaduje na zhruba 18 miliard korun.

V Počeradech by měly stát dva paroplynové bloky o výkonu přibližně 440 MW. Jejich celkový výkon 880 MW by měl tedy být o něco nižší, než má současná hnědouhelná elektrárna v Počeradech. V ní funguje pět bloků, každý s výkonem 200 MW. Jejich životnost ale v letech 2015 až 2020 skončí.

„Lokalita Elektrárny Počerady leží v dosahu přepravní soustavy zemního plynu ČR, z níž by byla vyvedena přípojka do nové paroplynové elektrárny,“ uvedl O. Schnepp.

Závislost na hnědém uhlí

Kolik bude nová elektrárna zaměstnávat lidí, není ještě podle jeho slov jasné. „Bude záležet na zvolené technologii, což vyplyne ze zpracovaného projektu, který se teprve připravuje,“ vysvětlil.

Důvodem, proč ČEZ investuje do paroplynových elektráren, je především snaha o omezení závislosti na hnědém uhlí. Kromě jaderné energie z Temelína a Dukovan chce mít proto v záloze ještě třetí zdroj, kterým má být právě zemní plyn. Kromě Počerad se má paroplynová elektrárna stavět také u Ústí nad Labem.

Hnědouhelná Elektrárna Počerady byla ve dvou etapách postavena v sedmdesátých letech 20. století. Počátkem devadesátých let byl počet bloků snížen ze šesti na pět a elektrárna byla kompletně odsířena. Nyní zaměstnává zhruba tři stovky lidí.