Majitelé těžební firmy Mostecká uhelná dali v minulých týdnech energetické společnosti ČEZ nabídku, že od ní odkoupí Elektrárnu Počerady.

Navržená cena se má pohybovat kolem 28 miliard korun. Informaci přinesla v tomto týdnu MF Dnes.

„Jednání jsou úplně na začátku, existuje řada variant. Prodej ale dopředu nelze vyloučit,“ řekl MF Dnes zdroj z ČEZ. Oficiálně firma nabídku nekomentovala. Ani Mostecká uhelná se nechtěla k jednání zatím vyjádřit. „Nemám k tomu žádný komentář,“ řekl spolumajitel firmy Petr Pudil.

ČEZ měl s Elektrárnou Počerady velké plány. Chystal miliardové investice do rozsáhlé rekonstrukce a výstavbu nových bloků. To mělo o několik desítek let prodloužit životnost elektrárny, která pomalu končí. Záměr ale narazil na nedostatek hnědého uhlí pro elektrárnu. ČEZ a MUS se nedokázaly dohodnout na dlouhodobých dodávkách uhlí pro počeradskou elektrárnu z dolů na Mostecku.

Mostecká uhelná pak začala jednat o projektu výstavby nové elektrárny u Počerad s německým E. ON. Spor o uhlí mohla vyřešit nabídka ČEZ ze závěru loňského roku, že celou MUS, rovněž za 28 miliard korun, koupí. Na tom se však nakonec firmy nedohodly. Elektrárna v Počeradech byla postupně postavena ve dvou etapách v sedmdesátých letech 20. století. Se svými pěti 200 MW bloky patří k největším hnědouhelným elektrárnám v České republice.