Lounský výrobce hlasových destiček a měchů do harmonik zvyšuje prodej v Číně. Firmě Harmonikas se tak daří nahradit pokles dodávek v Evropě, kde výroba hudebních nástrojů dlouhodobě mírně klesá. Do Šanghaje se teď znovu chystá majitel společnosti Ladislav Titlbach.
Takzvané hlasy, díky kterým se rozeznívá v harmonice zvuk, se v Lounech vyrábějí od roku 1947. Původně je dodával státní závod hlavně do školních nástrojů. „Dnes nabízíme hlasy i do špičkových akordeonů, na kterých hrají hudebníci vlastně na celém světě," řekl Titlbach, který nastoupil do firmy v roce 1963. Z obavy před koncem tradiční výroby podnik, kde v současnosti pracuje 75 lidí, koupil.
Drtivá většina produkce jde na export
Na tuzemský trh míří z Loun zhruba pět až šest procent produkce, zbytek se vyváží. „V Evropě se ročně vyrobí zhruba dvacet až pětadvacet tisíc nástrojů, my dodáme hlasy na 60 procent z toho, což je asi 12 tisíc kusů," přiblížil Titlbach.
Prorazit na nový trh není podle majitele v branži hudebnin jednoduché. „Dlouho nám trvalo dostat se k výrobcům harmonik v Itálii, kde se dělají ty nejlepší nástroje. Nakonec se nám to podařilo díky naší pružnosti. Zákazníkům jsme vyšli vstříc i v Rakousku, kam jsme se dostali až poté, co jsme nabídli měchy," uvedl Titlbach.
Nejlacinější destičku prodává Harmonikas za 0,45 eura, nejdražší stojí 3,11 eura. „Do Číny jsme loni prodali výrobky za 15 tisíc eur (410 tisíc korun), letos už máme objednávky za 60 tisíc eur (1,6 milionu korun)," uvedl Titlbach. Výroba je částečně stále opřena o ruční práci. Investice společnosti směřovaly v poslední době do koupě brusek, díky kterým se zvýšila přesnost. „V Číně se vyrábí ručně vše a zákazníci poznávají, že i naše nejlacinější výrobky jsou kvalitnější než dražší čínské," podotkl majitel české firmy, která měla loni roční tržby 48,3 milionu korun a hospodařila se ziskem 7,8 milionu korun.
Radka Fialová