„Na dovolenou ještě zhubnout stihnete. Tedy určitě na tu srpnovou,“ povzbuzovala Simona Nováková Tietzová z oblíbeného ústeckého fit clubu Amazonky.

„Dva měsíce jsou asi minimum, za které to lze stihnout. V tom případě by bylo dobré cvičit třikrát do týdne,“ radila provozovatelka fit clubu.

Cvičte celoročně

Sportovat se ale rozhodně vyplatí celý rok. Výhodou je, že není třeba se začátkem léta složitě shazovat přes zimu nabraná kila.

„V létě chodím na kolo, tenis, badminton a další. V létě to pak nahrazuji plaváním, jízdou na kole a dalšími aktivitami,“ vyprávěla Ústečanka Zuzana Wurstová. Podobný názor má i Andrea Horáková z Děčína.

„Teď mi bohužel nezbývá moc času, ale dřív jsem za sporty a cvičení utratila asi dva tisíce korun měsíčně,“ řekla Andrea Horáková. „Ráda jsem chodila na badminton, kterým se také dá dobře zhubnout. Člověk se u toho naběhá,“ smála se Horáková.

Minutku k minutce

Za badminton v Děčíně platila 160 až 200 korun na hodinu. Jako doplněk chodila na plavání, za které platila 55 korun za hodinu. V Děčíně podle ní hodně lidí využívá služeb například S-centra, kde je možné provozovat vícero sportů.

„Využívaná je také Duna, kam se chodí na squash, nebo Tom´s gym, kde je dříve tak oblíbený spinning,“ radila Děčíňanka.

Programy na míru

Pro ty, jež pravidelně sportu neholdují a propadají panice, se nabízí možnost využití některého ze speciálních programů, které fitcentra nabízejí. Například v chomutovském Tiger relax clubu. Jejich kurz hubnutí se jmenuje jednoduše – Čtyři kilogramy za čtyři týdny.

Manažerka clubu Martina Matoušová je přesvědčena, že jsou 4 kilogramy za měsíc reálné, pokud klienti cvičí opravdu pravidelně, ideálně třikrát týdně. „Ve fitcentru bych doporučila týdně třikrát alespoň dvacet minut, ideálně třikrát hodinu. K tomu nějaký čas v kardi zóně, na chodících trenažérech, u fitboxu, nebo se zumbou,“ radila manažerka.

Bez plánu to nejde

Vysvětlila také, že k tomu je potřeba dobrý stravovací plán. „Na naší vstupní diagnóze čeká klienta pohovor s trenérem, vyšetření na klouby, šlachy, páteř a další monitoring zdraví a kondice. Na základě toho je možné sestavit ideální plán,“ upřesnila Martina Matoušová. Potom už je na klientovi, aby plán dodržoval a chodil cvičit. „Bez přesvědčení to nejde,“ upozornila Matoušová.

A to je pro mnoho klientů problém. „Ono se jim to řekne, nežrat, jenže kdo to má vydržet?“ ptal se Jindřich Müller z Ústí. Tomu teď lékaři zpřísnili režim kvůli zdraví. Cvičí a zdravě jí, ale opravdu nerad. „Ten pohyb by mi ani nevadil, ale kus masa mi opravdu chybí,“ zamyslel se Ústečan, jenž má hubnutí jako vynucený vedlejší efekt na cestě ke zdraví.

Výhodu má ale stále v tom, že ho omezení potkala v létě, tedy v době, kdy není potřeba potit se v tělocvičně. Slunečné počasí nabízí mnoho možností ke sportovnímu vyžití.

Kromě těch tradičních, jako je cyklistika, běh, nebo třeba míčové sporty, se v poslední době stává stále oblíbenějším tzv. Nordic walking – chůze se speciálními hůlkami. O co je jednodušší název a metoda, o to účinnější je forma pohybu.

Chůze je zase in

Jeden ze zakládajících členů České asociace Nordic Walkingu Miroslav Karda říká, že jde o aktivitu pro hubnutí jako dělanou. „Je to jako běh na lyžích, ale člověk do toho zapojí víc svalů,“ vysvětlil Karda.

Výhodou je, že k tomu není potřeba víc než dobrá obuv a hůlky. Ty je možné pořídit v cenách kolem tisíce korun. „Je však potřeba si je neplést s trekovými hůlkami, se kterými je dohromady míchají některé obchody,“ upozornil Miroslav Karda.

A kdo to s touhle chůzí myslí opravdu vážně, může si udělat dokonce akreditovaný kurz na instruktora. Třeba v Kadani u Miroslava Kardy. Kurz stojí méně než 8 tisíc korun. Nadšeným amatérům ale stačí kurz individuální v cenách kolem tří set korun. I ty je možné v Kadani absolvovat.

ŽATECKÝ A LOUNSKÝ DENÍK JE NA FACEBOOKU! STAŇTE SE FANOUŠKEM!