Zájem lidí je přitom velký. Ve srovnání s ostatními kraji tak Ústecký kraj zatím pokulhává.

Dobrou zprávou je, že míst k bezplatnému připojení neustále přibývá, a to zejména v restauracích, kavárnách a barech. Nyní se mohou lidé v regionu zdarma připojit podle serveru Lupa.cz v osmi obcích na dvanácti místech. Kromě hotelů a restaurací také na některých nádražích a obecních úřadech. Jednou z prvních obcí v Ústeckém kraji, která provozuje už od loňska bezdrátovou síť na území své obce, jsou Ryjice na Ústecku. „S nápadem přišel jeden z mladých zastupitelů a poté jsme se loni rozhodli bezdrátové připojení zřídit,“ řekla starostka Jaroslava Kousková.

V obci už je k internetu připojena většina obyvatel, veškerý provoz sítě platí obec. „Obyvatelé jsou spokojeni, žádné konflikty s poskytovateli placeného připojení jsme nezaznamenali. V budoucnu hodláme přidat ještě jednu anténu, která více vylepší signál,“ dodala starostka této obce.

I restaurace

Jednou z restaurací, kde se mohou hosté zdarma připojit k internetu prostřednictvím WiFi, je i Sportovka v Mostě. Jeho zavedení si v podniku pochvalují. „Bezdrátové připojení máme v našem podniku více než rok, chodí k nám celá řada hostů s notebooky, kteří se připojují,“ uvedl pracovník Sportovky Josef Jurga.

A co nemocnice?

Pacienti a návštěvníci Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem se mohou kromě internetových kiosků a pevného připojení na pokojích dostat na internet i pomocí bezdrátového připojení WiFi. „Služba je poměrně hodně využívaná, signál WiFi připojení je nejsilnější v hlavní budově a okolí, v ostatních částech nemocnice je ve většině pokojů pevné připojení,“ řekl mluvčí nemocnice Karel Krois.

Podle něj se pokrytí signálem bude dále rozšiřovat. Hostům neúčtuje žádnou sazbu za bezdrátové připojení ani teplický hotel Thermal nebo kavárna Café Dlask ve Varnsdorfu. Podle serveru Lupa.cz se lze bezplatně připojit i na nádražích v Mostě nebo Litoměřicích. Pokud jde o připojení k internetu z pohodlí domova, Severočeši jsou na tom vcelku dobře. Podle průzkumu společnosti Volny.cz totiž lidé v regionu stahují data z internetu vyšší rychlostí, než třeba v Praze.