Zaměstnanci největší továrny v okrese Louny, japonské IPS Alpha, zůstanou od počátku příštího týdne doma.

Společnost vyrábějící LCD monitory kvůli problémům s odbytem svých výrobků zahájí zatím nejdelší neplánovanou odstávku výroby.

Společnost působící v průmyslové zóně Triangle u Žatce zaměstnává 1600 dělníků a 120 technicko – hospodářských pracovníků. Lidé, kteří zůstanou po dobu nucené odstávky doma, budou pobírat 65 procent mzdy.

Společnost dosud nepřistoupila k propouštění svých zaměstnanců a podle mluvčí IPS Alpha Gabriely Benešové to firma ani nechystá. „Odstávka výroby je plánována minimálně na 14 dní. Bude záležet na aktuálním vývoji, ta nejhorší verze počítá s tím, že by se opět začalo vyrábět od 15. února,“ sdělila mluvčí s tím, že ne všichni zaměstnanci budou ale po celou dobu doma. „Záleží na typu zaměstnanců. Někteří přijdou do práce dříve, někteří později. Například vzorková výroba modelu 2009 bude pokračovat i nadále,“ vysvětlila.

Jedna odstávka už byla

IPS Alpha už nevyráběla na konci minulého roku. Zaměstnanci byli doma při plánované celozávodní dovolené v období vánočních svátků a neplánovaně i týden před tím. „Tradiční prodejní propad televizorů v lednu, únoru a březnu je zpravidla vystřídán vzestupem, který začíná v dubnu. Samozřejmě, že nejsme imunní ani vůči globální krizi,“ vysvětlila příčiny krize mluvčí společnosti Gabriela Benešová.

IPS Alpha vyrábí v průmyslové zóně Triangle LCD monitory od roku 2007. Odebírají je hlavně japonští výrobci televizorů – sousední továrna v zóně Triangle Hitachi, Matsushita v Plzni vyrábějící pod značkou Panasonic a Toshiba v Polsku. Všechny tři tyto japonské společnosti firmu IPS Alpha založily.