Čtyři stovky lidí propustila tento týden společnost IPS Alpha, která v průmyslové zóně Triangle u Žatce vyrábí od roku 2007 LCD monitory.

Pro většinu propuštěných zaměstnanců to bylo nečekané, do práce se vraceli po několikatýdenní odstávce, kdy byli doma a pobírali 65 procent platu.

„Z každé směny bylo propuštěno asi sto lidí. Kdo je a kdo není propuštěn se lidé dozvěděli hned ráno po příchodu do práce. Lidé z personálního měli seznamy, podle kterých zaměstnance třídili. Ti, co dostali výpověď to jen podepsali a odevzali podnikové věci. Na propuštěné čekaly autobusy, které je rovnou odvážely domů,“ popsal Deníku jeden ze zaměstnanců továrny, který si kvůli obavám o ztrátu zaměstnání nepřál zveřejnit jméno. Na vše dohlížela bezpečnostní agentura.

Vedení společnosti IPS Alpha vydalo ve středu 18. února k situaci v podniku zprávu, ve které detaily propouštění z odůvodněním na svou interní záležitost odmítlo komentovat. Podle informací Deníku mají propuštění lidé dostat odstupné pět měsíčních platů.

Společnost IPS Alpha se do problémů dostala vloni na podzim, kdy rapidně klesly zakázky od odběratelů. Firma dodává hlavně pro japonské výrobce televizorů Panasonic, Toshiba a Hitachi. IPS Alpha odbytovou krizi řešila odstávkami ve výrobě, nyní ale přistoupila k radikálnímu kroku. „V zájmu zachování pracovních míst pro všechny své zaměstnance a s očekáváním zlepšení situace na trhu zvolilo vedení společnosti cestu odstávek výroby. Ty se uskutečnily v závěru loňského a začátkem letošního roku. Bohužel očekávání, která firma do této strategie vkládala, nebyla naplněna a IPS Alpha se ocitla v situaci, která neumožňuje jiné řešení, než snížení počtu zaměstnanců o třetinu,“ uvedla Gabriela Benešová, tisková mluvčí společnosti.

Během února a března tak propustí IPS Alpha 407 zaměstnanců z celkem 1550 lidí. Odejdou hlavně dělníci z výroby. „Vedení společnosti věří, že IPS Alpha současné složité období překoná. Zvolenou strategií bude jednak změna výrobních postupů a samozřejmě hledání nových zákazníků,“ dodala Benešová. Neuvedla, zda firma v nejbližší době chystá další propouštění.

Nejistota v Hitachi

Nejistá je také situace v druhé velké firmě v zóně Triangle – japonské Hitachi. Firma pozastaví výrobu a po dohodě s odboráři lidé zůstanou doma s náhradou mzdy. Hitachi v případě potřeby jako první opustí přes 300 lidí, jimž zprostředkovaly místo pracovní agentury.

Ekonomická krize se v okrese Louny projevuje stále častěji. Přibývá podniků, které propouštějí i těch, jež tlumí výrobu a nechávají doma své zaměstnance se sníženým platem. „Zatímco na konci ledna zůstalo doma s náhradou mzdy 750 zaměstnanců firem, nyní už oznámilo přerušení výroby celkem dvacet společností z okresu Louny s 1615 zaměstnan­ci,“ uvedl Vratislav Pražák, ředitel Úřadu práce v Lounech. Hromadné propouštění zaměstnanců ohlásilo úřadu kromě IPS Alpha dalších šest firem v okrese Louny. „Podle těchto oznámení bude v okrese Louny v nejbližší době propuštěno 526 lidí,“ dodal V. Pražák. V okrese Louny začala opět růst nezaměstnanost. Od loňského léta vzrostla ze sedmi na nynějších deset procent. Očekává se další její růst. Nejvíce ohroženy jsou firmy v elektrotechnickém a automobilovém průmyslu. Právě těch působí v okrese Louny celá řada.