VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Banka chce bývalý Legios Louny poslat do konkurzu

Louny - Firma, která se několikrát přejmenovala, podle banky převádí majetek a hrozí možnost poškozování věřitelů.

1.10.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Dimír Šťastný

Všeobecná úvěrová banka (VÚB) podala k soudu návrh na jiný postup v kauze společnosti Heavy Machinery Service (bývalý Legios). VÚB usiluje o to, aby soud už dříve schválenou reorganizaci podniku nahradil konkurzem. Banka tvrdí, že společnost využívá čas pouze ke snižování hodnoty svého majetku a dalšímu poškození skutečných věřitelů.

Spory kolem jednoho z největších bankrotů v Česku, který se týká lounské strojírenské firmy, tak mají další pokračování.

Finanční problémy společnosti, která se v Lounech zabývá výrobou a opravami nákladních vagonů a lokomotiv, vypluly na povrch před dvěma lety. Na podzim 2013 věřitelé podali na společnost, která dluží zhruba tři miliardy korun, návrh na insolvenční řízení. Loni soud povolil reorganizaci podniku, VÚB jej chce ale poslat do konkurzu, který má podle banky vést k prodeji majetku dlužníka a vyššímu uspokojení skutečných věřitelů.

Podle VÚB společnost využívá čas ke snižování hodnoty svého majetku a dalšímu poškození skutečných věřitelů. Sdělila to mluvčí VÚB Alena Walterová. „Není sebemenších pochyb, že byly naplněny všechny zákonem stanovené podmínky, aby soud o konkurzu rozhodl. Stejně tak je už více než zřejmé, že návrh na reorganizaci předložený dlužníkem je čistě formální a nereálný," řekla Walterová.

Společnost využívá čas ke zvláštním transakcím

„Čas získaný formálním předložením reorganizačního plánu dlužník využívá k převedení veškeré své obchodní a výrobní činnosti do nové společnosti Legios Loco. Ta dnes převzala veškerou činnost a HMS již nic nevyrábí. To je v rozporu s předloženým reorganizačním plánem a zejména v rozporu s insolvenčním zákonem. Tímto jednáním nedochází k ničemu jinému, než k reálnému snižování hodnoty HMS a dalšímu snižování uspokojení skutečných věřitelů ve prospěch opravdového majitele obou společností, kterým má být podle informací médií na útěku stíhaný podnikatel František Savov," uvedla banka v tiskové zprávě (kompletní znění najdete níže - pozn. red.).

Heavy Machinery Service to popírá a tvrdí, že plní své povinnosti uložené insolvenčním správcem a věřitelským výborem. Reorganizaci společně s dalšími majoritními věřiteli považuje zejména s ohledem na platně uzavřené mezinárodní smlouvy a zachování stovek pracovních míst v regionu s problémovou zaměstnaností za lepší řešení než konkurz. 

„VÚB opakovaně torpéduje snahy o reorganizaci společnosti. Letos v červnu neúspěšně napadla průběh insolvenčního řízení u Ústavního soudu a snaží se nejrůznějšími obstrukcemi zastavit proces reorganizace. O zachování výrobního potenciálu a zaměstnanosti jde VÚB až v poslední řadě, snaží se uspokojit jen své vlastní zájmy," uvedl Pavel Prázný, předseda představenstva HMS.

Jde o miliardy korun a stovky věřitelů

Heavy Machinery Service dluží téměř 3,3 miliardy korun více než 320 věřitelům. VÚB se hlásí o pohledávku 350 milionů korun. Společnost se několikrát přejmenovala z Lostru na Legios, pak na Industry Plant LG a nakonec na Heavy Machinery Service. V Lounech nyní vyrábí pod obchodním jménem Legios Loco, zaměstnává zhruba osm set lidí. Další závody má společnost v Nymburce a v Horním Slavkově.

Policisté z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality společnost podezírají z daňových úniků. Mají podezření, že přes „spřátelené" firmy ošidila stát na daních o více než sto milionů korun. K daňovým únikům mělo docházet při obchodování s komponenty pro opravy železničních vagonů. Případ policisté vyšetřují už čtyři roky.

Kompletní vyjádření banky a firmy

Vyjádření Všeobecné úvěrové banky(23. 9. 2015)

Všeobecná úverová banka (VÚB) dnes podala návrh na změnu řešení insolvenčního řízení společnosti HMS (dříve Legios) okamžitým konkurzem. K tomuto zásadnímu kroku banku, jako největšího věřitele, donutily opakované obstrukce, účelové průtahy a evidentní neochota dlužníka jakkoli spolupracovat s insolvenční správkyní. Dlužník podle banky prokazatelně využívá čas pouze ke snižování hodnoty svého majetku a dalšímu poškození skutečných věřitelů.

Insolvenční řízení předlužené společnosti HMS (dříve Legios) musí být co nejrychleji řešeno konkurzem. Shodují se na tom největší reální věřitelé společnosti. Všeobecná úverová banka (VÚB) proto podala k Insolvenčnímu soudu v Českých Budějovicích návrh, aby soud co nejrychleji rozhodl o změně řešení insolvence společnosti konkurzem, namísto stávající reorganizace podniku.

„Není sebemenších pochyb, že byly naplněny všechny zákonem stanovené podmínky, aby soud o konkurzu rozhodl. Stejně tak je už více než zřejmé, že návrh na reorganizaci předložený dlužníkem je čistě formální a nereálný. Dlužník hraje jen o čas s cílem snížit hodnotu svého majetku a dále poškodit skutečné věřitele," vysvětluje tisková mluvčí VÚB Alena Walterová.

Dlužník až v únoru letošního roku, tedy po celých 16 měsících, předložil návrh na reorganizaci, který měl být řešením insolvence společnosti. Předložený návrh je však čistě formální, nesplňuje požadavky stanovené insolvenčním zákonem a pouze nadepisuje rubriky. HMS (dříve Legios) neuvádí žádné konkrétní skutečnosti, jak chce svůj provoz reorganizovat, aby došlo k uspokojení věřitelů a zachování smysluplného provozu dlužníka. Je to pouze sbírka obecných proklamací. Dlužník do dnešního dne, tedy po více než půl roce, nesestavil a nepředložil zprávu o reorganizačním plánu, jak mu stanovuje insolvenční zákon. Díky obstrukcím a totální neochotě dlužníka spolupracovat, dodnes nebyl vypracován ani znalecký posudek a ocenění společnosti, které je pro reorganizace nezbytné a zásadní.

O neserióznosti záměru provést úspěšnou reorganizace svědčí i fakt, že dlužník dnes už ani nemá reálné statutární orgány. V představenstvu společnosti je pouze jediný člen - Pavel Prázný. Dlužník dokonce nemá žádné členy dozorčí rady a tedy ani dozorčí radu.

Čas získaný formálním předložením reorganizačního plánu naopak dlužník účelově využívá k převedení veškeré své obchodní a výrobní činnosti do nové společnosti Legios Loco. Ta dnes reálně převzala veškerou činnost a HMS již reálně nic nevyrábí. To je v jasném rozporu s předloženým reorganizačním plánem a zejména v rozporu s insolvenčním zákonem. Tímto jednáním nedochází k ničemu jinému, než k reálnému snižování hodnoty HMS a dalšímu snižování uspokojení skutečných věřitelů ve prospěch opravdového majitele obou společností, kterým má být podle informací médií kontroverzní a na útěku stíhaný podnikatel František Savov.

Jediným řešením insolvence a uspokojením pohledávek skutečných věřitelů musí být transparentní a rychlý prodej majetku dlužníka v konkurzu vedeném insolvenční správkyní. „Chceme chránit zájmy věřitelů. Proto musí být rozhodnuto o prodeji majetku v otevřeném výběrovém řízení v rámci konkurzu. Jen touto cestou může dojít k vyššímu uspokojení skutečných věřitelů," shrnuje mluvčí VÚB Alena Walterová.

Vyjádření společnosti Heavy Machinery Services(23. 9. 2015)

Společnost Heavy Machinery Services (HMS) se opakované nečestné kampaně Všeobecné úvěrové banky (VÚB) vůči HMS odmítá účastnit. S podáním účelového návrhu na změnu insolvenčního řízení společnosti HMS okamžitým konkurzem nesouhlasí a podniká proti němu příslušné právní kroky. HMS řádně plní své povinnosti uložené insolvenčním správcem a věřitelským výborem. Reorganizaci společně s dalšími majoritními věřiteli považuje zejména s ohledem na platně uzavřené mezinárodní smlouvy a zachování stovek pracovních míst v regionu s problémovou zaměstnaností za lepší řešení než konkurz směřující k cílené likvidaci firmy, o niž dlouhodobě VÚB usiluje.

„VÚB opakovaně torpéduje snahy o reorganizaci společnosti. Již letos v červnu neúspěšně napadla průběh insolvenčního řízení u Ústavního soudu a opakovaně se snaží nejrůznějšími obstrukcemi zastavit proces reorganizace. O zachování výrobního potenciálu a zaměstnanosti jde VÚB až v poslední řadě, snaží se uspokojit jen své vlastní zájmy", vysvětluje předseda představenstva HMS Pavel Prázný.

Trvalé obstrukce ze strany VÚB účelově poškozují ostatní věřitele. Banka s problémovou minulostí se tak pasuje do role, která ji nepřísluší. V žádném případě totiž není majoritním věřitelem HMS, jak veřejně bezostyšně tvrdí. Její neopodstatněné nároky mají za cíl znevěrohodnit celý proces reorganizace HMS, a v důsledku mají vést k likvidaci firmy a jejímu rychlému rozprodeji. 

„V reakci na poslední kroky VÚB nám skutečně nezbývá než podniknout vůči VÚB razantní právní kroky. Je sice paradoxní, že se HMS bude soudit s jedním ze svých věřitelů, ale chráníme tím většinový zájem", dodává Pavel Prázný.

HMS pokládá za důležité znovu připomenout svůj dřívější postoj, že VÚB Bratislava poskytla se souhlasem mateřské banky provozní finanční prostředky společnosti Heavy Machinery Services. Následně VÚB dohody a úvěrové smlouvy porušila a účelově vyvolala insolvenci společnosti Heavy Machinery Services. Cílem insolvence však nebylo poměrné uspokojení pohledávek všech věřitelů, ale snaha VÚB o nepřátelské převzetí Heavy Machinery Services a poškození ostatních věřitelů. VÚB tak naplnila skutkovou podstatu trestného činu poškozování věřitelů. Dnes VÚB tento krok opakuje.

Michal Donath,
Donath Business & Media

Autor: Petr Kinšt

1.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Management - Řídící pracovníci v ostatních službách (cestovní 18 000 Kč Řídící pracovníci v ostatních službách (cestovní kanceláře, nemovitosti, opravárenské služby, osobní služby a jiné) Operátor/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce: Louny, Rozšiřte řady zaměstnanců CTSCZ spol. s r.o.,v nově otevřeném call centru telekomunikační společnosti v Lounech. Přijmeme nové kolegy. Příjemný a profesionální tým všech věkových kategorií. I pro nové operátory dovolená v létě. , Náplní práce: , - poskytování informací o službách zákazníkům , - jednoduchá práce na PC , Co nabízíme: , - pracovní prostředí na náměstí v centru Loun , - dlouhodobé a stabilní zaměstnání , - HPP (možno i na DPČ) , - Průměrný měsíční plat 21 000,-Kč , - fixní plat a nadstandardní neomezené finanční bonusy dle vašich schopností , - na odměnách a bonusech možnost zdvojnásobení platu , - zajímavý finanční bonus za 100% docházku , - pravidelný měsíční zaměstnanecký příspěvek na soukromý telefon , - matky s malými dětmi - po domluvě možná individuální pracovní doba , - zajímavé motivační soutěže (tablet, mobilní telefon, oblečení), - Dlouhodobé soutěže o dovolené pro 2 osoby k moři a pro 2 osoby do evropského velkoměsta (Benátky, Florencie, Řím, Barcelona, Londýn, Paříž, Amsterdam) , - možnost kariérního růstu , - hledáme i zkušené operátory a teamleadery do vedoucích pozic , HLÁSIT SE: Ilona Egydyová, tel.: 601158251. Životopisy zasílejte na e-mail: prace@ctscz.cz. Pracoviště: Ctscz spol. s r.o., pracoviště louny, Mírové náměstí, č.p. 127, 440 01 Louny 1. Informace: Denisa Macešková, +420 601 158 251. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 23 000 Kč Svářeči svářeč. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: místo výkonu práce: Legios Loco a.s., Husova 402 Louny, platný svářečský průkaz CO2 a požadovaná praxe min. 1 rok, kontakt: firma.denis@email.cz, telefonicky na č. 602308558/ nebo 724881888. Pracoviště: Denis praha s.r.o., pracoviště legios, Husova, č.p. 402, 440 01 Louny 1. Informace: Teodor Tsohla, +420 602 308 558,725 488 188 8. Výroba - Výroba Montážní dělník 19 000 Kč Montážní dělníci mechanických zařízení operátor výroby /montážní dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 19. Poznámka: místo výkonu práce: Průmyslová 2727,440 01 Louny, krátkodobé zaměstnání, požadavky: ochota pracovat v týmu, ochota učit se nové věci, samostatnost, pečlivost, všímavost, manuální zručnost, mzda 19000 (základ 16tis+příplatky za směnost +pohyblivá složka za docházku), zkušenost s linkovou výrobou výhodou, flexipassy, dovolená navíc, závodní stravování, prémie, podpora dojíždění, podpora při studiu, , kontakt:Veronika Salačová telč. 415930508 telefonicky od 8,00 do 15,00 hod nebo email: hr@aisan.cz, osobně na výběrovém řízení ve firmě na uvedené adrese pouze v úterý vždy v 10,00 hod. Pracoviště: Aisan industry czech, s.r.o., Průmyslová, č.p. 2727, 440 01 Louny 1. Informace: Veronika Salačová, +420 415 930 508. Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 000 Kč Obsluha zařízení na výrobu kabelů a lan výrobní operátor. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: místo výkonu práce: Louny, Náplň práce: výroba datových a telekomunikačních propojovacích kabelů, kabelové konfekce, montování výrobků dle pracovních postupů, požadavků zákazníka a nařízení vedoucího výroby, testování funkčnosti výrobků, vyplňování záznamů do výrobních formulářů , Požadujeme: ochotu učit se novým věcem, manuální zručnost, rychlost, spolehlivost, zkušenosti z výrobního prostředí výhodou, Nabízíme: zázemí stabilní nadnárodní společnosti, čisté pracovní prostředí, po zkušební době stravenky, možnost získání zkušeností ve výrobní společnosti zaměřené na telekomunikaci, Nástup možný IHNED. V případě, že Vás pozice zaujala zašlete svůj životopis e-mailem na romana.korberova@belf.com, tel: +420 415 672 212; při osobním kontaktu je nutnost mít s sebou životopis!. Pracoviště: Bel stewart s.r.o., provozovna louny, Postoloprtská, č.p. 2675, 440 01 Louny 1. Informace: Romana Körberová, +420 415 672 212.

Noční běh. Ilustrační foto

Na druhý ročník nočního běhu se už mohou hlásit běžci i pomocníci

Lumír Šopf na archivním snímku

Nejvýraznější kritik současného vedení Podbořan Lumír Šopf do voleb nejde

Výtržník vyhrožoval dětem, na policii se pak vysvlékl do naha

Chomutov, Louny - Za výtržnictví stane před soudem 37letý muž z Lounska. Do Chomutova si přijel řešit své osobní problémy.

Dopravce nemá řidiče, některé meziměstské autobusy nejezdí

Lounsko - Některé autobusové spoje mezi Louny a Žatcem v těchto dnech nejezdí. Dopravce TD BUS (bývalý BusLine), který linku zajišťuje, nemá dost řidičů.

Startuje veřejné bruslení, do konce září je šest termínů

Louny - Oblíbené veřejné bruslení opět po letní pauze startuje v Lounech na tamním zimním stadionu.

Lunetic začne turné v Litvínově. Mámě zpívají už dvacet let

Litvínov - Někdejší populární kapela oslaví dvacet let hitu Máma. Na koncert můžete přijít do litvínovské Citadely.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT