Chyb, kterých se při žádostech o evropské peníze firmy dopouštějí, je mnoho. „Nechávají vše na poslední chvíli. To bych třikrát podtrhl,“ říká ekonomický poradce Petr Landa s tím, že firmy pak buď nestihnou termín k registraci, anebo nestihnou zpracovat a včas odevzdat všechny podklady. Další chybou podle něj je, že firmy podcení náročnost zpracování projektu. „Nechají zpracovat projekt jedním zaměstnancem bez jakýchkoliv zkušeností s projektovým řízením, natož s dotacemi EU,“ upozorňuje Landa.

To ale ještě není všechno. Firmy podle něj vycházejí z nereálných předpokladů a zavazují se ke splnění ukazatelů, které nejsou v jejich silách. V neposlední řadě by pak chtěli peníze, ale často nemají ujasněnou strategii, na co dotace využijí. „Nemají zpracovaný podnikatelský záměr,“ dodává Landa.

Poradit může Okresní hospodářská komora

Přitom firmám mohou poradit některé instituce. „Měli by se obrátit na svou Okresní hospodářskou komoru,“ říká Petra Houšťová z ústecké Krajské hospodářské komory. „Pokud nepomohou, tak poradí, kam se mají podnikatelé obrátit,“ dodává s tím, že podnikatelé nic neplatí. Stejnou pomoc, také zdarma, nabízí i vládní agentura CzechInvest. „Podnikatelé se mohou obracet i na nás, ale většinou se zaměřujeme na zpracovatelský průmysl,“ říká Milada Pucová, projektový manažer ústecké pobočky CzechInvest s tím, že se agentura občas zabývá i jinými programy než ze zpracovatelského průmyslu.

Za podání žádosti o dotace firmy žádné poplatky neplatí. Ale pokud si vezme na zpracování nějakou poradenskou společnost, musí počítat s tím, že za tyto služby bude platit. „Je spočítáno, že se náklady na poradenství vyplatí a v konečném důsledku to firmu stojí méně, než mít na dotace vyčleněného jednoho pracovníka,“ říká Landa. Aby šlo všechno hladce, měla by si podle Landy firma uvědomit, v jaké pozici se firma nachází – a kam až chce dojít.