Ministr zemědělství Miroslav Toman v pátek 6. září v Žatci řekl, že bude usilovat o navýšení podpor pro pěstitele chmele. Jeho hlavním cílem je, aby přestalo ubývat ploch českých chmelnic. Ministr se v Žatci zúčastnil 56. ročníku slavností piva a chmele.

Ministerstvo zemědělství usiluje o navýšení rozpočtu na národní dotační programy na letošní rok. Právě z těchto peněz by pak dostali větší dotace i pěstitelé chmele. „Pokud uspějeme a získáme větší rozpočet na národní dotační programy, učiním maximum pro to, abychom mohli pokrýt co největší část z více než 20 milionů korun potřebných pro chmelařský sektor. Chci především zastavit nepříznivý trend ubývání ploch chmelnic," řekl ministr Toman.

Čtěte také: Ministr Toman v Peruci: nový ředitel Lesů ČR vzejde ze soutěže

Celkovou částku určenou letos v rámci národních dotací na podporu pěstitelů chmele není zatím možné s konečnou platností stanovit, protože ještě nebyl ukončen příjem žádostí u všech podprogramů.

Udržení tradice chmelařství je v zájmu země

V současné době dostávají chmelaři podporu na zvláštní druhy zemědělské činnosti, které jsou důležité pro ochranu či zlepšení životního prostředí. Cílem opatření je podpořit pěstování aromatické odrůdy chmele, která má menší nároky na agrotechniku a ochranu než ostatní hořké a superhořké odrůdy. V rámci Programu rozvoje venkova mohli pěstitelé získat dotace například na nosné konstrukce chmelnic, výstavbu skladů nebo česací technologie. Od roku 2007 získali žadatelé celkem 130 milionů korun na stovku projektů.

„České chmelařství má dlouholetou tradici a neodmyslitelně patří k českému zemědělství. V zájmu České republiky je i nadále tuto tradici udržet a tento obor rozvíjet," řekl ministr zemědělství M. Toman.

Česká republika patří mezi největší producenty jemného aromatického chmele na světě, v Evropské unii je jeho druhým největším producentem za Německem. „Jedinečná specifika a jakostní znaky řadí český chmel mezi absolutní špičku, o kterou je zájem po celém světě. Kolem 80% chmele každoročně vyvážíme do mnoha zemí světa, největšími odběrateli jsou Japonsko a Čína," uvedl M. Toman.

Dana Večeřová