Naděje, že jihokorejská společnost Nexen postaví svou novou továrnu v průmyslové zóně Triangle u Žatce a vytvoří tisíce nových pracovních míst, je zase vyšší. Ve středu 26. března totiž firma vůbec poprvé oficiálně oznámila, že zvažuje, že svůj nový závod na výrobu pneumatik postaví právě v Česku.

„Zvažujeme (tuto továrnu), protože potřebujeme rozšířit výrobní kapacitu ve středně dlouhém a dlouhém období. Nic však nebylo rozhodnuto," uvedla společnost Nexen ve zprávě pro jihokorejskou burzu. V současnosti má firma závody v Jižní Koreji a v Číně, napsala agentura Reuters.

Až dva tisíce pracovních míst

Podle zatím neoficiálních informací Nexen zvažuje investici do průmyslové zóny Triangle u Žatce. Nová továrna by měla zaměstnat až dva tisíce lidí, investice by se mohla pohybovat kolem deseti miliard korun.

Společnost Nexen patří k největším výrobcům pneumatik na světě. Nexen se zaměřuje na výrobu pneumatik pro osobní automobily, lehká užitková vozidla a sportovně užitková vozidla (SUV).

Pneumatiky Nexen používá česká automobilka Škoda na svých modelech Octavia a Rapid. Jako originální komponenty využívají pneumatiky Nexen i korejské automobilky Hyundai a Kia, které mají továrny v Česku a na Slovensku. Nexen na svém webu uvádí, že je Hyundai používá například u modelu i30.

200 tisíc korun za každé místo

Pokud by Nexen postavil svoji továrnu v zóně Triangle u Žatce může získat významnou státní podporu. Česká vláda totiž nedávno schválila nový nástroj, jak přivést investice do nejvíce nezaměstnaností postižených regionů. Za každé nově vytvořené pracovní místo dostane velký investor v okrese Louny 200 tisíc korun. Pokud by tedy Nexen v Triangle zaměstnal dva tisíce lidí, od státu by mohl získat 400 milionů korun.