Stavba továrny Nexen Tire u Žatce nemá významný vliv na životní prostředí. Vyplývá to ze zveřejněných závěrů zjišťovacího řízení ministerstva životního prostředí.

Korejská firma plánuje v zóně Triangle u Žatce postavit továrnu na výrobu pneumatik pro osobní a lehká nákladní vozidla. Dělníci ji začnou stavět nejspíš ještě letos na podzim. Firma v třísměnném provozu zaměstná 1542 lidí.

Dotčené orgány státní správy k záměru neměly významné připomínky. Neozvala se ani veřejnost. Továrna, jejíž součástí bude několik staveb a velké parkoviště, vznikne na ploše bývalého letiště, kde už působí několik investorů.

Kapacita záměru je 31.200 pneumatik denně, což je zhruba 11 milionů ročně. Hlavní tovární hala bude vysoká 15 metrů, kolem ní vznikne kancelářská budova, jídelna, centrum výzkumu a vývoje, kotelna, provozní budovy či sklady surovin. Průmyslová zóna Triangle je napojena na rychlostní silnici R7. V její těsné blízkosti není žádná obytná zástavba ani přírodně hodnotná lokalita či kulturní památka.

Ústecký kraj, kterému strategická zóna Triangle patří, uzavřel smlouvu se společností Nexen v loňském roce. Při únorové návštěvě Jižní Koreje premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že základní kámen by měl být položen letos na podzim. Podle informací místních politiků se na tomto datu zatím nic nezměnilo.

Nexen by měl v první fázi investovat 23 miliard korun, což je jedna z největších zahraničních investic v Česku, a vytvořit zhruba 1000 pracovních míst. Ve zveřejněném záměru firma počítá s 1542 zaměstnanci.

Radka Fialová