Další výrazný pokles počtu uchazečů o zaměstnání zaznamenal Úřad práce v Lounech.

Meziročně je nezaměstnaných dokonce o tři procenta méně.

Statistiky úřadu práce v Lounech (ÚP) hovoří o 4231 nezaměstnaných, což je údaj ke konci letošního dubna. Procentuálně vyjádřena je nezaměstnanost okresu Louny 7,8 %. Meziměsíční pokles počtu nezaměstnaných je 271 lidí.

„Ještě zajímavější je srovnání se stejným obdobím loňského roku. Letos je uchazečů o 1699 méně než v dubnu 2007, což dělá tři procenta,“ upozornil Petr Záhořík, ředitel lounského ÚP.

Podle jeho slov je v rámci okresu dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost na Žatecku, naopak nejlépe je na tom Podbořansko. „I tento stav se ale pomalu vyrovnává, a to hlavně díky velkým investorům, kteří přicházejí do regionu a nabízejí práci mnoha lidem,“ popisuje P. Záhořík.

Absolventi pochopili, že musí pracovat

S příznivým trendem poklesu nezaměstnanosti podle mínění ředitele úřadu práce nepohne ani nová vlna absolventů středních škol, kteří právě v těchto dnech maturují či jinak končí vzdělání. Ještě před několika málo lety to znamenalo zářijový nárůst nezaměstnanosti. Absolventi totiž mohli prázdniny strávit ještě jako studenti a na úřad se přihlásit až po nich. „Nyní už ale ukončení škol ani nepoznáme, protože je málo lidí, firmy zoufale shánějí a mladí relativně snadno seženou uplatnění,“ vysvětluje Záhořík.

Jedním z motivů, proč se mladí nehrnou na úřady práce, ale naopak co nejdříve do zaměstnání, je platný zákon. Ten totiž stanovil tvrdá pravidla pro vyplácení podpory. Aby měli mladí nárok na vůbec nějakou podporu v nezaměstnanosti, musí za poslední tři roky, tedy během studia, odpracovat nejméně dvanáct měsíců. Teprve poté jim stát přispěje.

„Studentům už to asi dochází, že se prostě musí chytit. Proto nějaký nápor nezaměstnaných už nezaznamenáváme, spíše naopak, lidí je málo,“ dodává ředitel ÚP Petr Záhořík.