Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nezaměstnanost pod deset procent? Zatím zapomeňte!

Okres Louny - Nezaměstnaných v okrese Louny teď sice trochu ubývá, děje se tak ale každé léto.

6.6.2010
SDÍLEJ:

Sezónní práce výrazně přispívají ke snížení nezaměstnanosti, v regionu jsou příležitosti třeba ve chmelařství.Foto: Deník/Jan Vraný

Kdepak že ty loňské sněhy jsou? Vlastně raději předloňské? Nezaměstnanost v okrese Louny v době hospodářské krize vylétla nad dvanáct procent, mezi lety 2007 a 2009 se přitom pohybovala i pod deseti procenty.

Návrat pod tuto magickou hranici? Podle odborníků v nejbližší době nereálné, letos jistě ne.

Nejlépe na tom byl okres Louny v roce 2008, tehdy se míra nezaměstnanosti pohybovala okolo osmi procent. Také několik měsíců let 2007 a 2009 bylo nadějných, číslo se dostávalo pod deset procent. Pak ale přišla celosvětová hospodářská krize…

Návrat k těmto číslům? Prozatím zapomeňte, varují odborníci. „Analytici předpovídají mírný růst ekonomiky, ale nepředpokládají přílišné zmírnění nezaměstnanosti. Pokles pod 10 % by znamenal snížení o 1000 uchazečů o práci v našem regionu a to není v letošním roce reálné,“ potvrzuje Vratislav Pražák, ředitel Úřadu práce v Lounech.

Naopak největší nezaměstnanost za poslední léta zaznamenal region mezi roky 1999 až 2004. Tehdy se pohybovala mezi 15 – 18 %.

Takové zvýšení naštěstí prozatím také nehrozí. Žádné velké propouštění zaměstnavatelé zatím neavizují, pokud nedojde k neočekávaným zvratům, mohla by se situace na trhu práce trochu stabilizovat. „Předpokládáme, že na konci letošního roku bude v evidenci 6 200 až 6 400 uchazečů, což je kolem 11,5 – 12 %,“ pokračuje Pražák.

Lidé jsou rádi, že mají práci, a je to znát

Lidé se ale přesto stále bojí hromadných propouštění, hlavně ve větších firmách. „Samozřejmě, že se bojíme. Teď každý ochotně udělá přesčas, lidé si nedovolí remcat, i když firma třeba nedodrží některé povinnosti,“ říká jedenatřicetiletý Pavel, který pracuje u velké společnosti. Nechce ji nijak poškodit, živí ho, je rád, že má práci. Bez práce je v regionu přes šest tisíc lidí. Aktuálně se míra nezaměstnanosti v okrese Louny pohybuje nad jedenácti procenty, ještě na začátku roku přitom převyšovala dvanáct procent.

Snižování nezaměstnanosti je jistě důvodem k radosti, přehnaný optimismus ale není na místě. Za příznivý vývoj mohou především sezonní práce v zemědělství, na stavbách nebo při rekonstrukcích silnic. Odborníci varují, že na konci roku se opět procenta trochu zvýší. „Každoročně se zhruba od března snižuje nezaměstnanost díky novým příležitostem v zemědělství a stavebnictví,“ vysvětluje šéf lounského úřadu práce.

Léto pomůže, na konci roku procenta vzrostou

Například v únoru 2005 bylo v evidenci úřadu práce 7 500 lidí (14,3 %), v březnu se nezaměstnanost snížila na 13,7 %, v říjnu už bylo v evidenci „jen“ 6 982 lidí (12,1 %), na konci roku se ale počet lidí bez práce vrátil k číslu 7 457, tedy opět ke 14 %. Prakticky shodné to bylo například i v roce 2006 – v únoru 7590 lidí, březen 7 418, říjen 6 100, ke konci roku ale opět nárůst na 6 571.

„Letos předpokládáme ještě mírný pokles počtu nezaměstnaných přes léto. V evidenci bude podle našich odhadů zhruba 6 000 až 6 200 lidí a míra nezaměstnanosti 11,2 až 11,5 %. Ke konci roku se počet uchazečů o zaměstnání opět zvýší, ale neměl by to být tak značný nárůst, jako v minulých dvou letech, které byly ovlivněny hospodářskou krizí,“ dodal Vratislav Pražák.

ŽATECKÝ A LOUNSKÝ DENÍK JE NA FACEBOOKU! STAŇTE SE FANOUŠKEM!

Autor: Hynek Dlouhý

6.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Šest branek už nastříleli v I.A třídě Svída a Sulovský

Bývalý Dreherův pivovar v Žatci, kde sídlil podnik Fruta. Objekt má být spolu s dalšími 88 budovami ve městě zapsán do seznamu UNESCO.

V bývalém pivovaru v Žatci by se opět mohlo začít vařit pivo

Naši prvňáci ze ZŠ Husova Podbořany

Každou středu vám představujeme čerstvé prvňáčky z Lounska, Žatecka a Podbořanska

Dobrovolníci pomáhají v okolí zámků

Krásný Dvůr, Stekník - Do Krásného Dvora jezdí pomocníci z Anglie. Ve Stekníku zase nabízejí příležitosti i pro místní zájemce.

Podbořany opraví koupaliště. Město také chystá malý kemp

Podbořany - Po rekonstrukci dětského bazénu projde částečnou opravou i ten velký. Chystá se další rozšíření služeb v areálu.

Most v Blšanech bude zavřený do konce roku

Blšany - Řidiči musejí použít sedmikilometrovou objízdnou trasu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení