Čtyřiapadesátiletý pan Josef ještě před dvěma měsíci pracoval jako pomocný dělník. Již několik týdnů hledá marně práci. A není sám. Podobně jsou na tom stovky lidí.

K 30. listopadu evidoval Úřad práce v Lounech 5 936 uchazečů o práci. Míra nezaměstnanosti dosáhla hodnoty 11,26 procenta.

„To je nárůst oproti předchozímu měsíci o 307 osob Nárůst byl zapříčiněn zejména ukončením sezónních prací a ukončením pracovních poměrů VPP pracovníků. V průběhu listopadu jsme evidovali nově 907 osob a 600 uchazečů bylo z evidence vyřazeno. Celkem bylo umístěno 398 uchazečů, což je o 53 osob méně než v předchozím měsíci. Z těchto umístěných uchazečů bylo pak zhruba 24 procent umístěno na místa s podporou úřadu práce,“ uvedl analytik trhu práce Jan Kosina.

Nezaměstnaní si nemohou v pracovních příležitostech příliš vybírat. V nabídce úřadu práce bylo 237 pracovních příležitostí, což je sice o 27 míst více než v říjnu, ale na jedno volné místo i tak připadá dvacet pět uchazečů.

Firmy chtějí kvalifikované zaměstnance. „Místa vyžadující kvalifikaci tvoří zhruba 65% z celkové nabídky volných míst v okrese. Uplatnění tak najdou například učitelé základních a středních škol, psycholog, zdravotní sestry, lékař, účetní, zámečník, elektromontér, svářeč, kuchař a další.

Nejvyšší nezaměstnanost je na Podbořansku. Tam se zvýšil počet nezaměstnaných na 1127 osob, míra nezaměstnanosti tam dosahuje hodnoty 13,65 procent. „Na Lounsku se počet evidovaných uchazečů zvýšil o 145 osob. Celkový počet uchazečů činil 2814 osob a míra nezaměstnanosti vzrostla na 12,10 %. Na Žatecku se počty evidovaných uchazečů též zvýšily, a to o 62 osob na počet 1908 uchazečů s mírou nezaměstnanosti 12,96%.

Nejvíce nezaměstnaných je na Podbořansku

Nejnižší míru nezaměstnanosti v rámci okresu tak stále drží region Lounsko, naopak nejvyšší je míra nezaměstnanosti v regionu Podbořansko. Ve srovnání s loňským rokem u všech regionů vzrostly počty evidovaných uchazečů o přibližně 400 až 850 osob a míra nezaměstnanosti o 3 až 6 procentního bodu,“ vypočítal J. Kosina.

Počty nezaměstnaných na Podbořansku rozšířili pracovníci Pi-Concept CZ s.r.o. ve Vroutku. Z důvodu stažení výroby hlavního a jediného zákazníka došlo k 30. listopadu k ukončení pracovního poměru s dvaceti zaměstnanci s nárokem na tříměsíční odstupné.

Graf ukazuje, jak se od roku 2003 v okrese Louny pohybovala nezaměstnanost. Patrný je pokles do závěru roku 2008 a nynější růst.
Zatímco dříve byla nezaměstnanost na Podbořansku nejnižší v rámci okresu, nyní je naopak nejvyšší.