Situace na trhu práce se na severu Čech nezlepšuje.

Vyplývá to z nedávno zveřejněných statistik Úřadu práce v Ústí nad Labem.

Zaklínání krizí

„Minulý měsíc nejvíce propouštěly firmy Severočeská armaturka, Black & Decker a KS Kolbenschmidt,“ sdělila Deníku vedoucí oddělení politiky zaměstnanosti ústeckého Úřadu práce Hana Drncová. Tedy podniky nejvíce zasažené ekonomickou krizí.

Úřad na konci září v severočeské metropoli evidoval téměř osm tisíc lidí bez zaměstnání. Je to zhruba o čtyři stovky lidí víc než před letními prázdninami. Ty si chtěli užít hlavně studenti vysokých nebo i středních škol, pro které je léto poslední příležitostí užívat volna podle své chuti. A tak cestují nebo si v zahraničí vydělávají sezonní brigádou.

„Na konci srpna a začátku září je uchazečů o práci vždy víc než jindy,“ reaguje Hrncová. „Nicméně letos to není o moc víc než v minulém roce,“ srovnává statistiky.

Student ústecké univerzity Zdeněk Suchý v hledání práce zatím neměl štěstí. „Chtěl bych pracovat v mém oboru, ale nemyslím, že ekologickým odvětvím tady roste pšenka. Musím to zkoušet dál,“ říká. Jinými slovy: kdo hledá, najde.

Jednadvacet ku jedné

V současnosti se v Ústí uchází o jedno volné pracovní místo dvacet jedna uchazečů. To není právě lichotivé číslo. Úřad práce k poslednímu zářiovému dni evidoval na čtyři sta volných míst. Nejhorší situace je ovšem opět na Mostecku, které je v zaměstnanosti dlouhodobě nejhorším okresem v republice. Ústí se v nezaměstnanosti pohybuje na osmé příčce.

Největší zájem je dlouhodobě o kvalifikované řemeslnické pracovníky. „Po nich je největší poptávka,“ potvrzuje Drncová. O práci tedy nemají nouzi zámečníci, zedníci, montéři nebo instalatéři. Ústecký opravář plynových kotlů, který si kvůli konkurenci nepřál být jmenován, to potvrzuje.

„Budu muset práci odmítat, mám toho nad hlavu,“ tvrdí. A dodává, že v dnešní době je dobrých řemeslníků čím dál méně. „Zruční klempíři budou za chvíli vystavení v rezervaci,“ nadsazuje opravář.

Na podzim se to zlepší

Stavba obchodní centra Forum v Ústí nad Labem může být pro některé spásou. „Už jsme z něj zaregistrovali zájem především o kuchaře a číšníky,“ zaznělo z Úřadu práce.

Optimistický odhad je, že vznikne tři sta nových pracovních míst.

Ondřej Kůs