Hrubá měsíční průměrná mzda v okrese Louny už přesahuje 18 tisíc korun. Je to ale stále zhruba o tři tisíce méně, než je celorepublikový průměr.

Před deseti lety lidé v okrese Louny brali v průměru něco málo přes deset tisíc korun.

Kromě toho, že mzdy rostou v České republice díky hospodářskému růstu všeobecně, se v okrese Louny na nárůstu kladně projevil i příchod velkých zahraničních investorů. Nejviditelnější je to hlavně v dělnických profesích. Velmi podstatný se v tomto ohledu ukázal loňský masivní nábor lidí do společnosti IPS Alpha v zóně Triangle u Žatce. Firma otevřeně avizovala, že dělníkům dá nástupní plat 15 až 17 tisíc korun. Nabídla také příspěvky na dojíždění, stravování, speciální bonus za splnění fondu pracovní doby.

Na to okamžitě zareagovaly ostatní továrny v okrese Louny, které z obavy z odlivu svých zaměstnanců začaly lidem přidávat. „V souvislosti s příchodem investorů do zóny Triangle jsme provedli navýšení mezd v našem závodě, momentálně je nejnižší základní mzda zaučeného operátora 14 900 korun. V průměru si náš operátor v lednu 2007 vydělal 15 700 korun,“ uvedl před rokem Jan Beneš, manažer žateckého Koita.

Mzdy navyšovaly i ostatní podniky. „Příchod zahraničních investorů měl na zvyšování mezd velký vliv. V okrese Louny je velká poptávka po kvalitních dělnících, a tak každý rozumný zaměstnavatel se je snaží udržet. Kromě samotného platu nabízí různé příplatky v podobě osobních ohodnocení a dalších benefitů,“ uvedl Petr Záhořík, ředitel Úřadu práce v Lounech.

S příchodem zahraničních investorů vzrostl zájem také o technicko–hospodářské pracovníky, takže mzdy vzrostly i lidem v kancelářích. A mnohdy výrazněji než pracovníkům ve výrobě. Okres Louny přesto stále patří mezi oblasti s nižšími průměrnými platy. A to v rámci nejen České republiky, ale i Ústeckého kraje. V kraji nejvíce lidé berou na Mostecku a Teplicku, kde sídlí velké energetické a těžařské firmy.

Stále mnoho lidí dojíždí za prací do hlavního města

V okrese Louny je stále mnoho lidí, kteří denně dojíždějí za prací do Prahy. Podle odhadu Úřadu práce v Lounech je jich minimálně tisícovka. „Důvodů, proč tito lidé dojíždějí do Prahy, je celá řada. Vyšší plat je určitě jedním z nich,“ sdělil Petr Záhořík, ředitel lounského úřadu práce.

Zatímco v okrese Louny hrubá měsíční mzda přesahuje osmnáct tisíc korun, v Praze je to téměř 26 tisíc korun. Mnoho lidí tak v Praze dostane víc peněz, než za tu samou práci v okrese Louny. Navíc do Prahy jezdí mnoho specialistů, kteří by v regionu jen těžko hledali srovnatelné uplatnění. A ti pobírají ještě vyšší než průměrné platy. Takže náklady na denní dojíždění autem nebo autobusem se jim vyplatí.