Společnost Panasonic, která v zóně Triangle u Žatce vyrábí LCD monitory pro televizory, dnes, ve středu 31. října, oznámila, že končí. Továrna se v závěru roku uzavře, o práci přijde všech 590 zaměstnanců.

Vedení japonské společnosti to zaměstnancům firmy oznámilo až dnes. „Dopoledne rozdali výpovědi dohodou operátorům v provozu, odpoledne technicko hospodářským pracovníkům," sdělil Deníku jeden z pracovníků Panasoniku. „Společnost Panasonic vyrábějící od roku 2007 na Žatecku LCD panely pro ploché televizory ukončí po pěti letech výroby svou činnost v průmyslové zóně Triangle," potvrdila na dotaz Deníku Helena Suková, mluvčí společnosti Panasonic u Žatce, s tím, že dojde k propuštění všech 590 zaměstnanců. V souladu se zákoníkem práce a kolektivní smlouvou dostanou tito lidé odstupné.

Firma se zaměří na maloformátové LCD panely

Panasonic se rozhodl nepokračovat ve výrobě LCD panelů pro televizory a zaměřit svou výrobu na maloformátové LCD panely. „Kvůli tomu budou pobočky v České republice a v Malajsii uzavřeny," sdělila mluvčí.

Japonský výrobce elektroniky Panasonic má problémy celosvětově. Firma v úterý v Tokiu sdělila, že výrazně klesl globální prodej jejích televizorů, laptopů a dalších produktů a ztrátu zesílily náklady na restrukturalizaci. Za období červenec až září letošního roku vykázal podnik čistou ztrátu 698 miliard jenů (asi 169 miliard korun).

Panasonic počátkem letošního roku ukončil v průmyslové zóně Triangle u Žatce výrobu televizorů. Přesunul ji do mateřského závodu v Plzni, kvůli tomu tehdy propustil 230 zaměstnanců v žateckém závodě. Nyní chce v Triangle uzavřít celou svou továrnu.

První investor v Triangle

Panasonic byl přitom prvním investorem, který do nově vzniklé průmyslové zóny Triangle přišel. Tehdy pod názvem IPS Alpha, což byla firma založená společně s dalšími japonskými giganty Hitachi a Toshiba. V původních plánech měla továrna zaměstnat až dva tisíce lidí. Před krizí, v polovině roku 2008, společnost zaměstnávala 1700 lidí a denně vyráběla přes sedm tisíc LCD monitorů. Celosvětové hospodářské problémy ale v minulých letech dolehly i na žateckou továrnu, objem výroby i počty zaměstnanců klesaly. V některých obdobích továrna kvůli nedostatku odbytu vůbec nevyráběla a lidi propouštěla.

Japonským výrobcům elektroniky v zóně Triangle se všeobecně nedaří. V roce 2009 tam uzavřela svou továrnu na výrobu televizorů společnost Hitachi a  propustila všech 800 zaměstnanců. Většinou se ale jednalo o agenturní pracovníky.

Nynější konec Panasoniku u Žatce tak bude mít na region dalekosáhlejší následky. Většina lidí, která tam pracuje, je z Lounska, Žatecka, Chomutovska a Mostecka. V okrese Louny úřad práce eviduje přes pět tisíc lidí bez práce, nezaměstnanost přesáhla 12%. Volných pracovních míst je přitom velmi málo. Navíc kvůli klesajícímu odbytu svých výrobků propouštějí i další továrny v okrese Louny. Hlavně ty, které jsou napojené na automobilový průmysl. 

KRACHY FIREM V ŽATCI A OKOLÍ

• v druhé polovině devadesátých let bylo v Žatci uzavřeno několik velkých společností, které v „nejlepších" dobách zaměstnávaly stovky i tisíce lidí
• definitivně skončily například žatecká šroubárna, cukrovar či stavební firma AGS Astra
• masivně se propouštělo také třeba v Českých drahách nebo u vojáků
• stovky nových pracovních míst vytvořily v Žatci firmy působící v automobilovém průmyslu nově postavený závod Koito a HP Pelzer, který se rozrostl v areálu bývalého Mitopu. Ani těm se ale nevyhnulo v poslední době propouštění
• v roce 2008 v zóně Triangle skončila Hitachi, propustila 800 lidí
• nyní tam končí také Panasonic, který propustí 600 lidí