V okrese Louny fungují v současné době pivovary v Žatci a Lounech. Oba mají dlouholetou tradici.

Novodobá historie Žateckého pivovaru se začala psát před několika lety, kdy jej koupil Rolf Munding z Velké Británie. Z upadajícího podniku vytvořil pivovar, jehož výstav rok od roku roste. Loni uvařil 26 400 hektolitrů piva, což je nejvíc za poslední roky.

„Žatecký pivovar byl velice úspěšný na zahraničních trzích, export pivovaru se zvýšil o třetinu oproti roku 2006. Hlavními trhy zůstávají Spojené státy, Velká Británie a Austrálie. Letos plánujeme nárůst prodeje na zahraničních trzích a stabilizaci prodeje v tuzemsku na současné úrovni,“ uvedl Radek Vincík, obchodní ředitel pivovaru.

Pivovar se pravidelně snaží přijít na trh s novinkou – k tradiční desítce, jedenáctce a dvanáctce v minulých letech přibyla tmavá jedenáctka, polotmavá třináctka Baronka a čtrnáctka Xantho. Před Vánocemi přišel na trh speciální Vánoční 15° ležák, který obohatil nabídku restaurací.

„Pro rok 2008 připravujeme opět novinku, tentokrát to bude pivo s vyšším obsahem alkoholu a netradiční barvy,“ dodal R. Vincík.

Žatecký pivovar v současné době zaměstnává celkem 53 zaměstnanců, patří mezi menší regionální pivovary.

Z Loun putuje pivo ve velkém do zahraničí

Výstav Pivovaru Louny je zhruba desetinásobně vyšší. Rovněž velká část jeho produkce směřuje do zahraničí, hlavně pak do Německa, Španělska a Slovenska. „V pivovaru se vaří sedm druhů lounského piva, navíc také značky Pivrnec a Jarošov. V Lounech se rovněž stáčejí značky Březňák a Zlatopramen, ty se ale vaří jinde,“ sdělil Martin Jonáš z Drinks Union.

Pivovar Louny zaměstnává 180 lidí. Pivovar Louny patří do nápojářské skupiny Drinks Union, kterou kupuje světový pivovarnický gigant Heineken. Ten vlastní například Krušovice nebo Starobrno.