Služba je určená spíše pracovně vytíženým lidem, než třeba důchodcům. Zboží je totiž třeba většinou objednat přes internet, což může být pro některé starší lidi problém. „Jde o službu, která je výhodná především pro vytížené a dojíždějící zákazníky. Lidé si svého času váží více a mnohem větší užitek jim přinese nákup, který si pořídí o polední pauze z práce, než aby se po svém náročném dni vydávali do přeplněných hypermarketů,“ shrnuje Václav Lapka, který se dovozem nákupů do domu zabývá.

Po Praze či Pardubicích rozvoz i v Lounech

Firma, kterou vlastní jeho matka, rozváží nákupy domů od začátku srpna, zatím v okolí Lounska. Další podobné firmy fungují již v Praze či Pardubicích. „Myslím, že objednávání přes internet je dneska běžné, je to ale trochu rizikové, lidé si musí dávat pozor, aby je nějaká firma případně neošidila při placení,“ říká Jaroslav Lejček z ústeckého Úřadu práce.

Jak služba funguje? Stačí třeba v práci usednout k internetu, pustit si webové stránky té či oné firmy a zboží si prostě vybrat. Vybírat lze nabízené zboží. V 16 hodin Václav Lapka vytiskne podklady a pořídí nákup, přičemž zboží dává do speciálních tašek. Každý zákazník dostane nejen tašku se zbožím, ale také seznam nákupu. Pokud si objedná něco mraženého, zboží je až do vydání uloženo v chladícím boxu v autě. Nákup se platí až po předání a překontrolování.

Za dopravu se nic neplatí. Pokud si někdo objedná zboží, které nemá Lapka na skladě, shání ho v jiných obchodech. Ale zatím se to nestává tak často, vždyť nabídkový seznam zahrnuje 720 položek. Václav Lapka zatím rozváží zboží sám, ale počítá se zaměstnáním brigádníků. Ti by měli mít poznávací znamení, pravděpodobně stejné čepice.