Češi jezdí především do zemí Evropské unie. Zájemci by ale měli vědět, zda jsou schopni práci v cizině zvládnout, říká EURES poradce Hana Adamcová z ústeckého úřadu práce.

Jak by měl postupovat člověk, který chce jít pracovat do zahraničí?

Sledovat pracovní nabídky dostatečně dlouho dopředu, hlásit se o práci telefonicky i e–mailem a jestliže by měl v červenci nastoupit do zaměstnání, být již v březnu nebo v květnu rozhodnutý.

Co by měl člověk znát a umět, když chce pracovat v cizině?

Mít sezonní práci zajištěnou alespoň dva měsíce předem poskytuje člověku čas, aby si zjistil základní informace o prostředí v dané zemi a připravil se i po jazykové stránce. Schopnost komunikovat je podle mého názoru základní předpoklad. Druhou podmínkou jsou kvalifikační předpoklady. Zájemce by měl vědět, zda je schopen práci zvládnout.

O kolik více si lidé vydělají v cizině, než kdyby tutéž práci dělali doma v Česku?

To je velmi relativní. Je třeba informovat se v konkrétních nabídkách, jaká je odměna a jaké jsou náklady. Potom si může člověk udělat srovnání s prací v Česku. Rozdíly mohou být tedy velké, dvojnásobné, ale i minimální.

Na co by si lidé měli především dát pozor, pokud se chystají pracovat v cizině?

Měli by si vyřešit zdravotní pojištění již před odjezdem, protože člověk by měl být pojištěn v zemi, kde je výdělečně činný, takže v Česku by měl platby do zdravotního pojištění zastavit. Měli by mít co největší jistotu o podmínkách. Pokud využívají služeb soukromé agentury, měli by získat reference o kvalitě služeb a rozhodně neplatit za zprostředkování žádné peníze.

Jací lidé tyto práce nejčastěji vyhledávají?

Rozdělila bych lidi zhruba na dvě skupiny. Za prvé jsou to lidé, kteří jsou „profesionálními“ sezonními pracovníky. Ti jezdí pravidelně pracovat do dané oblasti a jsou to lidé, kteří jsou zkušení, s odbornou kvalifikací a třeba v dospělém, produktivním věku. Jsou to kuchaři, barmani, číšníci a servírky, dřevorubci atd. Druhou skupinou jsou mladí lidé a studenti, kteří vykonávají pomocné, méně kvalifikované práce s cílem přivydělat si během studia. Jsou práce v zemědělství, v turismu a službách, v hotelech a podobně.

Letní sezonní práce lákájí, v cizině lidé často pracují v zemědělství