Vyrazit na letní měsíce do zahraničí, zdokonalit se v cizím jazyce, poznat novou zemi a její zvyklosti, a ještě si vydělat peníze – tuhle příležitost nabízejí takzvané sezonní práce za hranicemi naší země. „Oproti standardnímu dlouhodobému zaměstnání v cizině se u sezonních prací nemusíme vzdávat svého současného zaměstnání – odjíždíme jen na chvíli, a když se nám práce nelíbí, můžeme se vrátit domů,“ uvedla Věra Kolmerová z ministerstva práce a sociálních věcí.

Nejoblíbenější země, kam Češi v letních měsících jezdí pracovat, jsou Rakousko, Španělsko, Nizozemí, Itálie a Dánsko. Drtivá většina zemí nabízí práci v zemědělství nebo ve službách. Důležitá je znalost cizího jazyka. Základem by měl být anglický jazyk, s ním se lidé domluví v Dánsku, Španělsku a Nizozemsku. Horší je situace v Itálii, tady je potřeba znát alespoň trochu místní jazyk, v Rakousku je zase nutná němčina.

Doba, na kterou lze na sezonní práce odjet, se liší. Může se pohybovat od několika týdnů až po několik měsíců. Záleží na druhu práce a na domluvě. I výdělky se liší. V Dánsku záleží na typu práce – například za sběr jahod a hrachu si tu lze vydělat za hodinu 6 až 25 eur. V Itálii není minimální mzda stanovena, obvykle se tu pohybuje kolem 70 procent průměrné mzdy. V Nizozemí je naopak přesně určena – pro pracovníka staršího 23 let je to 1 300,80 euro měsíčně.

V Rakousku výdělek závisí na odbornosti, v zemědělství je pro letošek stanovena minimální mzda 1 260 eur hrubého. Ve Španělsku je minimální mzda 570 eur měsíčně, číšníci a servírky si tu přes léto mohou vydělat 800 až 1100 eur hrubého měsíčně, stejně jako třeba pokojská. Řidič nákladního auta si může vydělat až 2 000 eur měsíčně.

 

Jakou práci cizina nabízí?

Dánsko – zemědělství (sklizeň jahod, kukuřice, cibule, jablek). Jedná se o těžkou práci v proměnlivých klimatických podmínkách
Itálie – zemědělství (sběr vína a ovoce), hotelnictví, turismus, gastronomie
Nizozemí – zemědělství (sklizeň tulipánů, chřestu), hotelnictví, gastronomie
Rakousko – gastronomie, práce na turistických chatách, sezonní práce v zemědělství
Španělsko – hotelnictví (pokojské, číšníci, servírky, pomocné síly do kuchyně), zemědělství

Zdroj: EURES