Přes šedesát firem a živnostníků z Ústeckého kraje se přihlásilo do soutěže Firma roku a Živnostník roku. Do krajského finále postoupilo dvacet subjektů, deset v každé kategorii. O prestižní titul soutěží třeba Teplické papírny či Argima Žatec.

Krajská kola se rozeběhnou během září. To v Ústeckém kraji je naplánováno na 20. září. Jeho vítěz se pak utká 15. listopadu v celorepublikovém finále s ostatními krajskými vítězi z celého Česka a získá v případě výhry celorepublikové ocenění. Soutěž by měla mimo jiné zvýšit prestiž podnikání v naší zemi. „Mám pocit, že vliv malých a středních firem na fungování ekonomiky této země není mnohdy dostatečně oceněn,“ říká Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.

Organizátoři tvrdí, že chtějí soutěží podpořit a ocenit odvahu lidí, kteří v Česku začali podnikat. Jsou prý odpovědní nejen za sebe, ale také za své zaměstnance. Podle organizátorů si proto zaslouží, aby se o nich vědělo. Firma, která se do soutěže přihlásí, neplatí žádný poplatek. „Naopak již při registraci mohou účastníci čerpat řadu výhod od partnerů projektu,“ uvedla manažerka soutěže Klára Bumbálková.

A to není všechno. Vítěz podle ní může vyhrát například mediální kampaň v milionové hodnotě nebo řadu zajímavých cen pro své podnikání, a také pro své zaměstnance. O titulech bude rozhodovat odborná porota na základě objektivních kritérií – u kandidátů na titul Živnostník roku půjde prý zejména o originální podnikatelský příběh. V samotném finále pak rozhodne „hlas lidu“ – závěrečné hlasování bude probíhat pomocí SMS zpráv, stejně jako tomu bylo při prvním loňském ročníku, kdy se do hlasování zapojilo na 40 tisíc lidí. Kolik jich bude nakonec letos, se teprve uvidí.