Sdružení má pomoci rozvoji pěstování energetických dřevin. Jedním ze zakladatelů je Antonín Dočekal z Frýdlantu a Karel Morkes z Litoměřicka. Dočekal se na pěstování topolů významně podílí tím, že zajišťuje sazbu pro nové zájemce, kteří chtějí založit také porosty japonských topolů. „Lidé mají zájem o sazbu, protože chtějí ušetřit za teplo,“ uvedl Dočekal.
Až 45 tisíc úspor ročně
Dodal, že oceňuje pro nezávisost na plynu. „Britové pomalu s těžbou zemního plynu končí, Norové dodávky nerozšiřují, aby si ušetřili zemní plyn do budoucna. Dodávky z Ruska mohou ohrozit politické vlivy. Ale kdo pěstuje japonské topoly, toho to nezajímá. Topí vlastním dřevem a přitom k pěstování stačí mít zcela podřadnou půdu. Po třech až pěti letech se sklízí dřevní hmota. Od té chvíle ušetříte podle velikosti domu za topení až 45 000 korun ročně. Nepotřebujete finančně nákladný štěpkovač, stačí nadělat polínka. S topolem vytopíte i penzion s hospodou a máte i teplou vodu,“ zdůrazňuje Dočekal. Dále dodává: „Začátek nové sezony pěstování topolů se blíží. Počátkem února musím včas sklidit sadbu nejen pro vlastní výsadbu, ale i pro další zájemce o pěstování. Kdo uvažuje, že požádá o dotace, má čas tak učinit počátkem příštího roku, kdy už budou upřesněny podmínky pro jejich získání. Je to šance, jak se zbavit závislosti na centrálních a neekologických zdrojích.“
Souhlasí s ním i Morkes. Na Litoměřicku v Oknech má již první lesík japonských topolů. „Je velká škoda, že zatím velmi ekonomickou dřevinu lidé nedovedou využít. Do rekultivačního programu řízky topolů na rekultivované plochy od nás pořídila Mostecká uhelná společnost 6000 řízků, doufáme, že zaujmeme topolem i další,“ uvedl Morkes. František Titl, severočeský energetický expert, zdůraznil, že nejlacinějším vytápěním v obcích bude s kombinovaným použitím biomasy a uhlí. „Na pěstování rychle rostoucích dřevin není potřeba živnostenský list, ale nutnost zpracování dřeva lidi odrazuje,“ uvedl Titl.