Přes česko–německou státní hranici vyjíždí do zahraničí až 30 procent všech turistů. Druhé místo s 26 procenty patří česko–slovenské hranici, třetí, s 18 procenty, je česko–rakouská hranice. Odlety letadel jsou až na posledním místě s devíti procenty. Počet cest letadlem se ale zvyšuje. „Každoročně se zvyšuje poměr leteckých výjezdů Čechů, takže letos na základě našich průzkumů předpokládáme další nárůst,“ uvedl Tomio Okamura z Asociace cestovních kanceláří s tím, že letos již každá desátá cesta českého občana do zahraničí bude letadlem.

Češi si však zvykají stále častěji létat z Německa – německé cestovní kanceláře totiž nabízejí levnější letecké zájezdy. V posledních letech se stále častěji stává zvykem, že Češi přejedou hranice do Německa a odlétají do dalších zemí z německých měst. Lidé z Ústeckého kraje tak mají výhodu – do Německa mají nejblíže.

Stejně jako Češi míří do zahraničí nejčastěji přes česko–německou hranici, zahraniční turisté jako cestu k nám volí stejnou hranici. Dokonce více než polovina cizinců přejede do naší země přes česko–německou hranici. Na druhém místě je hranice s Polskem, třetí pak hranice se Slovenskem. Zatímco loni Češi absolvovali do zahraničí přes 36 milionů výjezdů, příjezdů k nám cizinci realizovali přes 100 milionů. V těchto statistickách jsou započítané nejen dovolené, ale také jednodenní cesty třeba za nákupem.