Majitelé penzionů a hotelů v Národním parku České Švýcarsko si mnou ruce. V pátek 28. září začíná díky státnímu svátku prodloužený třídenní víkend a většina lůžek v penzionech je obsazena. Sehnat ubytování na poslední chvíli tak může být problém.

Rezervace

„Penziony jsou většinou obsazené, veřejnost si sem zvykla jezdit, a to především z jiných krajů,“ říká mluvčí obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko Dana Štefáčková s tím, že lidé, kteří do regionu míří, jsou ještě takzvaní prázdninoví hosté. „Máme plno, přijede nám zájezd,“ potvrzuje například Ivana Kaplanová, majitelka hotelu Belveder na Děčínsku.

„Tento termín si řada lidí rezervovala již během léta,“ dodává Štefáčková. Podle ní jde o poslední „letní“ prázdninový víkend – až budou další svátky v říjnu, nápor turistů již majitelé penzionů neočekávají.

Přijedou i Němci

Zatímco na poslední zářijový víkend míří do regionu především čeští turisté, nápor německých turistů lze čekat už během příštího týdne. Třetího října mají v Německu svátek sjednocení. „Na středu tady máme rezervace od Němců,“ potvrzuje Kaplanová zájem našich sousedů. Opačně to přitom nefunguje – Češi do Saského Švýcarska příliš nejezdí. „Důvodem může být jazyková bariéra, nebo neznají možnosti,“ hledá příčiny Štefáčková.

Ceny? Jak kde

Přitom i v Sasku lze sehnat levné ubytování. Ty nejlevnější penziony nabízejí ubytování na jednu noc pro dvě osoby za 30 euro. Což není ve srovnání s penziony v Českém Śvýcarsku žádný velký rozdíl – tady vyjde noc v penzionu na zhruba 350 až 650 korun. Záleží na lokalitě i na tom, zda je cena se snídaní nebo bez. Štefáčková zároveň ale upozorňuje, že ne všude lze v Německu sehnat ubytování za 30 euro na noc. Třeba hotely jsou mnohem dražší.

Nové centrum

Lidé, kteří nevědí, kam se do Německa vydat, mohou navštívit nové Informační centrum v Krásné Lípě. Tady se – kromě základních informací – dozví i to, kam se vydat do Německa, co tam navštívit, dokonce je tu možné koupit i vstupenky na některé německé turistické zajímavosti. A tip na podzimní výlet? Zhruba čtyři kilometry od Mikulášovic stojí na německé straně rozhledna. Vstupné se na ni neplatí a je odtud výhled nejen do Německa, ale také do Česka. Lidé o ní ale prý zatím příliš nevědí.