Další výrazný pokles počtu nezaměstnaných lze očekávat se zahájením provozu společnosti IPS Alpha a náborem firmy Hitachi v průmyslové zóně Triangle nedaleko Žatce, řekla Marie Schmalzová z lounského úřadu práce. Vývoj na trhu práce v regionu je podle ní už delší dobu stabilizovaný, meziročně se počet nezaměstnaných snížil o 836 mužů a žen.

Lounsko se z původně zemědělské oblasti mění v průmyslovou aglomeraci. Region si oblíbily zahraniční podniky, působí zde ale i stabilní tuzemské firmy. Záměry investorů zaručují poptávku po pracovní síle nejméně do roku 2010. Schmalzová se však obává, že Lounsko přestane být zejména pro velké zahraniční investory zajímavé. „Vzhledem k neustále klesající míře nezaměstnanosti už nepatříme mezi regiony, jež stát podporuje například investičními pobídkami. Na ně mají nárok jen okresy s mírou nezaměstnanosti o 50 procentních bodů nad celorepublikových průměrem, který nyní dosahuje kolem šesti procent,“ uvedla.

Úřad práce se podle ní nyní zaměří na klienty, kteří skutečně chtějí pracovat. „Uspořádáme selektivní rekvalifikační kurzy. Doufáme, že pomůže i změna sociálního systému. Měl by motivovat lidi, kteří dlouhodobě nemohou najít zaměstnání, aby se uplatnili na trhu práce,“ doplnila.

Absolutní počet uchazečů, mezi něž patří i nemocní či ženy na mateřské, se v okrese Louny v květnu meziměsíčně snížil o 412 osob na 5518 lidí. Klesl i počet klientů z řad absolventů škol a mladistvých. Úřad práce jich evidoval 256, meziměsíčně o 51 mladých lidí méně. V regionu bylo 794 volných míst, na jedno tak

připadalo 6,5 uchazeče.

Práci má rekordní počet lidí