Rozmach zažívá maloobchod, zprostředkování obchodů a služeb a pohostinství. „Největší rozmach je u živností volných, kde podnikatelé nemusí předkládat odbornou způsobilost,“ uvedla Miroslava Iblová z Živnostenského úřadu Louny.

Právě předkládání odborné způsobilosti je to, na co si živnostníci v kraji nejvíce stěžují, a považují to za komplikaci v podnikání. Za rozmachem maloobchodu stojí především vietnamští obchodníci. Ti obsadili nejen hraniční přechody Hřensko, Petrovice a Horu Sv. Šebestiána – místní hovoří o několika stovkách obchodníků – ale v posledních letech se jim daří pronikat i do kamenných obchodů.

Své o tom vědí lidé třeba v Děčíně nebo v Ústí. Kromě maloobchodu ale zažívají rozmach i další živnosti. „Provozování solárií, masérské služby,“ vypočítává Galina Pecková z Živnostenského úřadu v Ústí nad Labem. Do „módy“ se ale postupně dostává třeba správa a údržba nemovitostí, vedení daňové evidence, pedikúra a manikúra, masérské a rekondiční služby; hitem jsou montáže plastových oken.

Některé živnosti se naopak dostávají do útlumu, a to především maloobchodní prodej mimo provozovny, tedy takzvaný stánkový prodej. Jeho zlaté časy již zřejmě minuly. V útlumu je směnárenská činnost, ubytovací služby či provozování čerpacích stanic. Většina živnostenských úřadů tvrdí, že vybrat živnosti, které zažívají největší útlum, ale dost dobře nejde. Situace se také může výrazně lišit podle okresů.