Podle zákona mají na vydání živnostenského listu úřady lhůtu 15 dní u volné živnosti, u koncesované je pak lhůta delší, a to 60 dní. „Živnostenské oprávnění vzniká již dnem ohlášení živnosti. Živnostenský list jako průkaz živnostenského oprávnění je možno při doložení všech dokladů vydat během jednoho dne,“ uvedla Jaroslava Jobová z litoměřického živnostenského úřadu s tím, že doba jeho vydání se protahuje například v případě, že úřad ještě vyžaduje další doklady od jiných státních institucí.

Živnostenské úřady v Ústeckém kraji se shodují, že živnostenské listy vydávají většinou dříve, než je zákonem stanovená lhůta. „Termíny máme daleko kratší. Po vyhotovení živnostenského listu posíláme lidem sms zprávy,“ uvedla Alena Stanislavová ze Živnostenského úřadu v Roudnici n. L. Složitější je situace u vydávání koncesovaných živností. „Podnikatel nemůže začít podnikat dnem žádosti o koncesi, ale až po nabytí právní moci rozhodnutí o udělení koncese,“ uvedla Vladimíra Holečková ze Živnostenského úřadu v Děčíně.

 

Vydání oprávnění

  • Podle zákona mají na vydání živnostenského listu úřady lhůtu 15 dní u volné živnosti, u koncesované je lhůta delší, 60 dní.
  • Živnostenské úřady v kraji se shodují, že živnostenské listy vydávají většinou dříve, než je zákonem stanovená lhůta.
  • Složitější je situace u vydávání koncesovaných živností. Koncese se vydává na základě stanoviska dalšího orgánu státní zprávy.

 

Koncese se vydává na základě stanoviska dalšího orgánu státní zprávy, která má na vydání tohoto stanoviska lhůtu 30 dnů. Teprve po obdržení stanoviska vydá živnostenský úřad rozhodnutí o udělení koncese a po nabytí právní moci vystaví podnikateli koncesní listinu. Mezi koncesované živnosti patří například nákladní nebo osobní doprava, taxislužba, směnárenská činnost či provozování cestovní kanceláře. Počáteční investice podnikatelů není vysoká. Při volné živnosti platí jako správní poplatek tisíc korun, při koncesované tisíce dva.