Čtyři dokumenty, které nesmí chybět při pohovoru jsou: průvodní dopis, motivační dopis, životopis a reference. Průvodní dopis, což je oficiální písemná žádost o pohovor. Jedná se o krátký, stručný dopis, který obsahuje správnou adresu zaměstnavatele, pozici, na kterou se člověk hlásí, jméno personalisty, žádost o přijetí na pohovor, popis dokumentů posílaných přílohou, to znamená motivační dopis, životopis a reference – samozřejmě jen kopie, originály je lepší nechat doma. Mělo by tam být i jméno a kontaktní údaje.

Teenage Job absolventům radí: V motivačním dopise bys měl vysvětlit, proč se ucházíš o danou pozici, a seznámit zaměstnavatele se svými schopnostmi a dovednostmi. Nejlepší je zaměřit se na požadavky v inzerátu, a pokud se shodují s tvými předpoklady, neváhej je v motivačním dopise rozvést. Nezapomeň, že hlavním cílem motivačního dopisu je dokázat tvůj zájem o inzerovanou pracovní pozici.

V motivačním dopise na rozdíl od životopisu můžeš uvést i to, co se do curicullum vitae nehodí, tedy i životní sny, plány apod. Nejdůležitějším z dopisů je ale životopis, ten je tvojí vizitkou. Při zájmu o místo by neměly chybět ani reference. Tedy ohodnocení od předchozích zaměstnavatelů, jsou-li, případně i pedagogů. Při uvedení ústních referencí nezapomeň kontaktní osobu předem informovat, že je ve tvém životopise uvedena. A při předkládání samostatných referenčních dopisů na hlavičkovém papíru předchozího zaměstnavatele s jeho razítkem se vyvaruj přehnaně pozitivnímu hodnocení a jejich množství, což by mohlo působit nevěrohodně.

close zoom_in

Návod, jak se stát úspěšným zaměstnancem

Jak uspět na trhu práce? Neodmítat místa

Firmy chtějí hlavně dokončené vzdělání

Teenage Job: úřad práce nebo personální agentura?