Cena řepky olejky na trhu začíná růst. Podniky o ni začínají mít stále větší zájem. Od 1. září se totiž do nafty začne povinně přimíchávat methylester řepkového oleje, takzvané MEŘO. Na to reaguje i ústecká Setuza, která se stala největším českým producentem methylesteru. Podnik díky novému provozu, jehož vybudování stálo 750 milionů korun, vyprodukuje ročně sto tisíc tun methylesteru.

Nový provoz také přinesl práci lidem, vzniklo dvacet nových pracovních míst. „Jsem rád, že v Setuze zůstává výroba a přeji vám, abyste uspěli,“ řekl při otevírání nového provozu premiér Mirek Topolánek.

V současnosti vyrábí Setuza kolem 50 000 methylesteru v Olomouci a Mydlovarech. Nyní Setuza pokryje veškerou spotřebu methylesteru v Česku. „Řepku odebíráme i od zemědělců z Ústeckého kraje. Její cena ale roste, za tunu je to již kolem devíti tisíc korun,“ uvedla mluvčí Setuzy Marie Logrová.

Řepku chtějí i v Německu

O řepku z kraje totiž mají zájem i podniky z Německa, což její cenu může ještě vyšroubovat. V Česku se řepka pěstuje na ploše 330 tisíc hektarů, z toho je v Ústeckém kraji 16 656 hektarů. Setuza ročně zpracuje zhruba 600 000 tun řepky, což je asi 60 procent veškeré české produkce této plodiny.

Podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče budou muset být od září ve veškeré naftě prodávané na českém trhu povinně dvě procenta metylesteru. Povinné přidávání biopaliv do pohonných hmot zavedla Evropská unie proto, aby se snížila závislost evropských zemích na ropě a chránila životní prostředí. „Čeští výrobci biopaliv včas zareagovali na tuto povinnost a jejich produkce v Česku roste,“ uvedl Gandalovič.

Přidávání MEŘO do motorové nafty má pozitivní dopad hned v několika úrovních. „Výrobou se zužitkuje nadbytečná produkce řepky pro nepotravinářské účely, sníží se produkce skleníkových plynů,“ vypočítává Ilona Chlupská z Ministerstva zemědělství.