Sametovou revoluci pochopil jako šanci k novému životu. V roce 1991 založil firmu SEKO edm spolu se svou manželkou. Původně měla pouze dva zaměstnance; jedním z nich byl také zakladatel Vlastimil Sedláček.

„Pracoval jsem ve školství, ale hned po revoluci jsem dal výpověď. Bál jsem se, aby mi neujel vlak,“ vzpomíná dnes s nadsázkou. Od té doby urazil jako podnikatel ohromný kus cesty. Jeho firma má nyní 155 lidí, její výrobky doslova brázdí celý svět, pobočku bude mít i v Brazílii. Začátky ale nebyly jednoduché.

První zlom přišel v roce 1997, kdy se Vlastimil Sedláček prosadil mezi výrobci parních turbín. O dva roky později pak SEKO edm zahájila spolupráci s leteckým průmyslem, což pro ni byla trefa do černého. Motory letadel, která létají po celém světě, obsahují díly vyrobené na severu Čech. „Od doby, kdy vyrábíme pro letecký průmysl, dynamicky rosteme,“ říká Sedláček s tím, že svou společnost vede sám. Ani nemá žádné obchodní oddělení, jak je dnes běžné.

A zakázky? Ty si sjednává sám. „Ročně nalétám osmdesát tisíc kilometrů, časově jsem na tom špatně,“ přiznává svou vytíženost. Oproti jiným podnikatelům má ale jednu nespornou výhodu – výroba motorů do letadel je totiž dlouhodobá záležitost trvající až tři desítky let. Proto Sedláček už dneska ví, co jeho společnost bude dělat v roce 2010.

Během několika týdnů se navíc chystá otevřít pobočku v Brazílii. „Budu v ní vlastnit šedesát procent, dodám zkušenosti, technologie,“ vypočítává. Už takhle ale patří jeho společnost ve svém oboru mezi největší v Evropě. Na vavřínech ale neusíná, dokonce se ještě mezitím učí anglicky. „Německy mluvím, na angličtinu jsem si najal učitele,“ říká s tím, že ke studiu využívá každou volnou chvíli, třeba při cestování autem. „Chci se anglicky naučit za jeden rok, pak to nabídnu vytíženým manažerům, kteří také nemají čas na učení,“ říká.