Takových zařízení, včetně soukromých mateřských školek, je v Ústeckém kraji přes čtyřicet. Žádné nové soukromé školské zařízení v kraji letos nevzniklo. Nejvíce, osm, je soukromých školských subjektů v Ústí nad Labem. Nechybí speciální mateřská školka, základní umělecká škola, soukromé střední učiliště či soukromá obchodní škola. Stačí si vybrat, kam rodiče chtějí svého potomka umístit.

Musí však počítat s tím, že náklady je vyjdou dráž, než kdyby dítě umístili do státního školského zařízení. „U nás činí měsíční školné tisíc korun,“ uvedla Dagmar Prošková, jednatelka Soukromé střední školy pro marketing a ekonomiku podnikání v Mostě s tím, že ze školného se platí například investice. Na ně totiž nemají soukromé školy šanci dostat od státu dotaci. „Dostáváme dotace na provoz, ale jen do výše devadesáti procent toho, co dostávají státní školy,“ dodává Prošková s tím, že i soukromé školy, stejně jako státní, se snaží nalákat co nejvíce studentů.

Konkurence tedy panuje i tady. „Máme téměř 240 studentů, tedy stoprocentní zaplnění,“ dodala Prošková. Podle ní může soukromá škola přežít i s relativně malým počtem studentů – stačí prý snížit náklady na provoz. Rodiče, kteří váhají, kam své děti umístit, možná překvapí, že soukromá škola se od té státní zase tolik neliší.

Rok na soukromé škole kopíruje rok na státní škole. Maturita ze soukromé školy je rovnocenná té státní. I tak lze ale rozdíly vysledovat. „Snažíme se zaměstnávat kvalitnější učitele, mít moderní počítačové vybavení, i systém hodnocení máme jiný, studenti dostávají takzvané kredity,“ říká Prošková s tím, že jejich studenti mají větší volnost, pokud jde o výběr předmětů.

Od státních se příliš neliší ani soukromé mateřské školky. I tady je nutné ale připlatit si. „U nás je to pět set korun měsíčně, což je o trochu více než ve státních školkách,“ říká Alena Šubrtová, ředitelka a spolumajitelka Soukromé mateřské školky Mateřinka v Lounech. Jedno mají všechni podnikatelé ve školství ale společné: aby dosáhli na státní dotace, musí zisk zase investovat zpátky do zařízení. O existenci se ale nebojí. Lounská Mateřinka musí děti odmítat, má plný stav. A kromě dotací od státu dostává i dotace od města.