V Lounech se právě rozjíždí nový způsob seznamování, který doposud chyběl. Pokud jste právě vy single nebo prostě jen hledáte toho pravého (tu pravou), máte jedinečnou šanci. Co vlastně speed dating znamená? Kdo se ho může zúčastnit a proč by to měl udělat? Na to jsme se zeptali Michaely Babické a Andrey Novákové, zakladatelek serveru lepsitchyne.cz, které speed dating v Lounech budou pořádat.

Speed dating oč jde a kde tento způsob seznamování vůbec v minulosti vznikl?
Speed dating je rychlé rande. Přijď, vyber si, sejdi se znovu. Tento druh seznamování přišel z Ameriky, kde jej rabín Yaacov Deyo používal jako způsob pro seznamování mladých nezadaných Židů. A byl velmi úspěšný.

Jaký je průběh speed datingu?
V příjemném prostředí se sejde obvykle deset protějšků, deset žen a deset mužů, které přivítá moderátor a vysvětlí jim pravidla. Každá žena má svůj stoleček a vždy po pětiminutové konverzaci se muži zvednou a jdou za další ženou, se kterou si společně povídají. Jediné, co je zakázáno, je sdělovat si citlivé údaje. Pocity ze svého protějšku si každý zapíše do své záznamové karty. Na konci celého setkání pak každý do zvláštní karty ke všem, se kterými si povídal, napíše ANO nebo NE. Nikdo tak nikoho nemusí odmítat na místě. Karty nám pak všichni odevzdají. Ano znamená „chci se s dotyčným dál kontaktovat", ne znamená „nemám zájem o další setkání". Při shodě pak znovu spojujeme oba účastníky.

Michaela Babická Když se oba shodnou na tom, že se chtějí ještě dále vidět, je to jasné. Ale co když jeden bude chtít a druhý ne?
Tam, kde o sebe mají zájem oba partneři, pošleme oběma informaci o vzájemné sympatii a kontakty. Když například napíše žena ne a muž ano, pošleme kontakt jen ženě a ta už se sama rozhodne, zda chce či nechce se s ním znovu sejít.

Proč se speed datingem začínáte právě v Lounech?
V naší republice už speed dating funguje pár let, ale jen ve větších městech. V Lounech to prostě chybělo. Navíc internetovým seznamkám již odzvonilo. Na internetu je často vše jen fikce, tohle je realita. Kamarádi říkali, že by bylo super něco takového tady mít. Dnes už na naše stránky, které máme jen dva měsíce, chodí kolem tří set lidí denně.

Vy samy jste si tento způsob seznamování vyzkoušely?
Ano, byla jsem podpořit kamarádku. Chtěly jsme to vyzkoušet. Tady ale nic takového nebylo, tak jsme jely do Prahy. Říkala jsem si, že poznám nové lidi a kamarádka eventuálně přítele. Nakonec měla tři shody. S jedním chlapcem dlouho chodila a dokonce jeli do Číny. Takže to mělo úspěch.

Pro koho je vaše seznamka určena?
Pro všechny. Někdo půjde hledat životního partnera a někdo půjde třeba jen hledat nové kamarády a kdo ví, třeba jednou…

Andrea NovákováMáte nějaká věková omezení?
Nejmladšímu účastníkovi speed datingu může být 18 let a nejstaršímu 60. Všechna setkání jsou připravena pro různé věkové kategorie. Zatím máme tři. První je od 18 do 30 let, další je určena pro ženy od 25 do 43 let a muže od 27 do 45 let a do poslední se mohou hlásit ženy od 40 do 58 let a muži od 42 do 60 let. Samozřejmě, že když je člověk na rozhraní, může se přihlásit i do jiné věkové skupiny, která je mu příjemnější. Stačí jen při registraci napsat vzkaz. Věkové kategorie jsou ale tak široké, že by to mělo každému stačit. Navíc nemáme do budoucna problém skupiny rozšířit a udělat speed dating také pro seniory, homosexuály či handicapované.

Kde se setkání konají? Kde a do kdy se mohou zájemci hlásit?
Přihlásit se může každý přes náš web lepsitchyne.cz. Registrace zabere třicet vteřin, poté každému přijde potvrzovací mail. V Lounech se konají setkání v restauraci U Daliborky. První termín je stanoven na 26. června a pak vždy každé další úterý.

Co je v ceně setkání a co s sebou musí účastníci mít?
Na setkání si každý může objednat drink podle vlastního výběru, dále je v ceně moderátor a samozřejmě pronájem prostor. Každý s sebou musí mít občanku, protože kontrolujeme údaje. Je to především kvůli bezpečnosti žen. Kdyby šlo například o nějakého devianta, víme přesně, kdo s kým byl. Informace však máme jen my.

Proč by lidé podle vás měli této služby využít?
Rychlá doba vyžaduje neustálé tempo a na seznamování lidem nezbývá moc času. Tato forma seznámení má úspěch ve světě, je oblíbená, zábavná, efektivní. Na internetových seznamkách lidé často lžou, není nad osobní setkání. Je totiž z psychologického hlediska dokázané, že stačí pouhá minuta na to, aby přeskočila jiskra, člověk hned vycítí sympatie či antipatie. A mít deset rande za hodinu s lidmi, kteří se chtějí seznámit, vidět je naživo, popovídat si s nimi v příjemném prostředí je dostatečný důvod pro tuto formu seznámení. Hlavní předností pro ženy je také bezpečnost. Pro muže z toho plyne zase finanční výhoda. Pokud si spočítáte, kolik by muže stálo jedno rande se ženou v nějaké restauraci a srovnáte s naším večerem, kde pozná deset partnerek, tak je to jasné. A pokud přece jen nenajdete pravou lásku, můžete vždy najít nové skvělé přátele.

Děkuji za rozhovor.